https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palimy złe staniki!

Kamila Mróz
- Niewłaściwie dobranym biustonoszem zdeformujemy sobie piersi - przestrzega pani Iza
- Niewłaściwie dobranym biustonoszem zdeformujemy sobie piersi - przestrzega pani Iza fot. Lech Kamiński
Młode dziewczyny mogą sobie pozwolić na stanik typu push up. Dojrzałym paniom doradzamy miękkie biustonosze lub usztywniane do połowy.

RADA

RADA

Jak określić swój rozmiar?
Szerokość w biuście w centymetrach - szerokość pod biustem w centymetrach = rozmiar miseczki, np. 102 cm - 85 cm = 17.
Rozmiar 17 to najprawdopodobniej miseczka C, ponieważ rozmiary staników zależą od producenta. Warto jednak znać swój rozmiar i podać go w sklepie.
Dla przykładu prezentujemy rozmiary niemieckiej "Anity".
10-12 cm - miseczka AA, 12-14 cm - A, 14-16 cm - B, 16-18 cm- C, 18-20 cm - D, 20-22 cm - E, 22-24 cm - F, 24-26 cm - G, 26-28 cm - H.

Izabela Modrak ze sklepu "Lilly" potwierdza - bardzo wiele pań nie wie, jak właściwie dobrać stanik. Razem z nią postaramy się dziś nauczyć tego torunianki.

- Najistotniejsze jest to, żeby stanik nie był zbyt ciasny. Trzeba po prostu centymetrem zmierzyć swoją szerokość po biustem. Bo niemal wszystkim paniom wydaje się, że mają 75, a to nieprawda - mówi pani Iza.

I dodaje: - Teraz musimy poznać swój rozmiar. A rozmiar to jest różnica między szerokością w biuście, mierzoną na poziomie brodawki, a tym, co pod nim. Gdy poznamy wynik tego równania, to dowiemy się, jaką powinniśmy nosić miseczkę A, B, czy C, i tak dalej (Więcej na ten temat piszemy w ramce).

Trzeba go przymierzyć

Jednak ekspedientki, które pracują w sklepie z bielizną "miarę mają w oku", dlatego pani Iza zachęca, żeby nie wstydzić się i poprosić o radę.

Samemu stanika na oko kupować nie wolno.
- W stanik w sklepie trzeba się ubrać - podkreśla pani Iza - i właściwie wyregulować ramiączka. Panie często popełniają błąd, bo oba przykładają do siebie i ustawiają je tak samo. A piersi nie są identyczne, różnią się i kształtem, i rozmiarem, więc każde ramiączko należy dopasować do piersi - mówi pani Iza.

Stanik najlepiej próbujemy na środkowym zapięciu.
Trzeba też zwrócić uwagę na fiżbinę (czyli drut lub plastik na dole stanika). Nie może uciskać biustu, powinna kończyć się dopiero pod pachą.

Mały a duży

Panie z dużym biustem powinny nosić staniki miękkie, ewentualnie do połowy usztywniane. - Stanik miękki jest bardziej zabudowany, pozwala objąć całą pierś, która nie wypływa, gdy się nachylamy - radzi nasza ekspertka.

Do wydatnego biustu zdecydowanie właściwsze są szersze ramiączka, ponieważ lepiej go podtrzymują. Paniom z miseczkami od D w górę nie polecamy biustonoszy bez ramiączek, bo tylko one dobrze trzymają piersi.

Dziewczyny z małym biustem mogą ratować się stanikami typu push up (miseczki łączone są w nim blisko), z dodatkowym push up-em.
- To są albo wszyte żele, albo poduszki i wkładki silikonowe, które można wyciągać. Jest także model stanika z wszytym silikonem, dający efekt jednego rozmiaru wyżej - zdradza pani Iza.

Jaki kolor?

Kolory staników zależą od gustu.
- Wartym zareklamowania jest kolor cielisty, choć za nim panie akurat nie przepadają. Stanik w tym kolorze pod letnią białą bluzką jest niemal niewidoczny, w przeciwieństwie do białego - mówi Izabela Modrak.

Niektóre klientki celowo wybierają staniki o intensywnych barwach, ponieważ chcą, aby, na przykład, czerwone ramiączko wystawało im spod bluzki i uatrakcyjniało ich strój. Do bluzek bez pleców proponujemy biustonosze z silikonowym tyłem lub obniżonym zapięciem. Są też w ofercie staniki z przepinanymi ramiączkami, co pozwala na wiele kombinacji.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska