Od stycznia do lipca mieszkańcy Żnina, Barcina, Łabiszyna, Janowca Wlkp., Rogowa, Gąsawy i Piechcina, a było ich dokładnie 606, zostali po badaniach wstępnych zakwalifikowani do oddania krwi. W tym gronie są i tacy, którzy uczynili to po raz kolejny. Zgodnie z przepisami, mężczyźni w ciągu roku mogą oddawać krew sześć razy, a kobiety - cztery.
- Humanitarna postawa pałuczan zasługuje na szczególne uznanie także z powodu wspierania szpitali w ten najcenniejszy lek latem, czyli w okresie kiedy większość naszych krwiodawców przebywa na urlopach i wakacjach. Na przykład w czerwcu do punktu poboru krwi w Rogowie zgłosiło się 60 osób, a w lipcu w Żninie - 45 - informuje Krzysztof Laks z działu promocji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
Nasi dawcy bardzo często odpowiadają na apele RCKiK. W ciągu siedmiu miesięcy br. zorganizowano 18 akcji, najwięcej, bo siedem w Żninie. W sierpniu zaś okazje do oddania życiodajnej tkanki będą cztery. W tym tygodniu krwiobus z ekipą pielęgniarsko-lekarską był w Łabiszynie. Jutro (14.08.2019) będzie w Barcinie, na parkingu przy ul. Mogileńskiej, w godz. 13-17.
Krew mogą oddać osoby zdrowe pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kg. Wymagany jest dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Dawcy przysługuje posiłek regeneracyjny w postaci osiem czekolad, wafelka i napoju owocowego, a także ustawowy dzień wolny od pracy i zwrot kosztów dojazdu do miejsca, w którym będzie oddawał krew.
Przypomnijmy też, że honorowy krwiodawca ma również prawo do ulgi podatkowej podczas rocznego rozliczenia z fiskusem. Przelicznik wynosi 130 zł za litr krwi.
Kilka fragmentów festynu rycerskiego Wenecja 2019:
