Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątka z Publicznej Szkoły Powszechnej nr 7

Hanka Sowińska [email protected]
Sympatyczny blondynek (chłopak stojący w ostatnim rzędzie, trzeci od prawej) to Józef Witosławski. Na zdjęciu jest także lubiany przez uczniów Kazimierz Pietras, kierownik szkoły
Sympatyczny blondynek (chłopak stojący w ostatnim rzędzie, trzeci od prawej) to Józef Witosławski. Na zdjęciu jest także lubiany przez uczniów Kazimierz Pietras, kierownik szkoły zbiory Józefa Witosławskiego
Jest rok 1946. Czerwiec. Uczniowie z szkoły przy placu Kościeleckich kończą naukę - w powojennej rzeczywistości, po raz pierwszy, prowadzoną w pełnym cyklu. Wśród absolwentów klasy II B jest Józef Witosławski, rocznik 1937, rodowity bydgoszczanin.
Uczeń Józef Witosławski ze sprawowania dostał  "5"
Uczeń Józef Witosławski ze sprawowania dostał "5" zbiory Józefa Witosławskiego

Uczeń Józef Witosławski ze sprawowania dostał "5"
(fot. zbiory Józefa Witosławskiego)

Wielka szkoda, że szkoła, a w zasadzie dwie, bo w gmachu z czerwonej cegły, usytuowanym na rogu ul. Bernardyńskiej i placu Kościeleckich mieściły się dwie placówki oświatowe tego samego szczebla, nie doczekała się porządnego opracowania. Wspomnień i zdjęć z pewnością autorowi takiej publikacji by nie brakowało. Dowodem "Album bydgoski", na łamach którego pokazaliśmy wiele fotografii, zarówno z okresu międzywojennego, jak i pierwszych lat powojennych.

Serię unikatowych zdjęć z drugiej połowy lat 40. publikowaliśmy w 2012 r. Dziś pokazujemy kolejne archiwalne materiały - oprócz fotografii dostaliśmy od pana Józefa Witosławskiego także świadectwo ukończenia II klasy.

Przeczytaj również: Spotkali się we wrześniu 1969 roku... Nieznane zdjęcia ze zjazdu "Koperasiaków" [zdjęcia]

Przypomnijmy - w budynku, który już od kilku lat należy do UKW, mieściły się w latach 20. i 30. oraz od zakończenia wojny do drugiej połowy lat 50. dwie publiczne szkoły powszechne - im. Tadeusza Kościuszki i ks. Grzegorza Piramowicza. Właśnie do "Piramowicza" chodził pan Józef.

Świadectwo ukończenia klasy drugiej jest dowodem na to, że wśród przedmiotów była także religia, a nasz Czytelnik miał zdolności do nauk ścisłych. Bowiem z matematyki i prac ręcznych otrzymał na koniec roku szkolnego oceny dobre.

Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna im ks. Grzegorza Piramowicz istniała do roku 1957. Wtedy została przeniesiona na ul. Grodzka. W budynku pamiętającym czasy pruskiej Bydgoszczy pozostała jej "siostra" - Szkoła Podstawowa nr 8. Dziś i po tej placówce pozostały tylko wspomnienia. I piękne, zbiorowe fotografie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska