Już w miniony weekend rozpoczęły się w powiecie nakielskim uroczystości rocznicowe.
W Sadkach
Mieszkańcy gminy Sadki oddali hołd bohaterom w miejscu zwanym Piaśnicą. Przy pomniku ofiar hitleryzmu odprawiona została przedwczoraj polowa msza św., którą koncelebrowali: ks. proboszcz Krzysztof Wiśniewski oraz ks. Artur Durski.
Podczas okolicznościowych wystąpień wspominano historię II wojny światowej
W Paterku i Nakle
W gminie Nakło do rocznicy szykowano się wiele miesięcy. Powołano nawet komitet organizacyjny, który zajął się przygotowaniami. Jaki jest scenariusz? Dziś (wtorek) o godz. 11 na żwirowisku w Paterku, w miejscu, gdzie rozstrzeliwano Polaków, rozpoczną się gminno-powiatowe uroczystości.
Na dalszy ciąg obchodów organizatorzy zapraszają w sobotę na nakielski Rynek. Będzie tu można obejrzeć m.in. wystawę sprzętu wojskowego współczesnego i historycznego. Odbędzie się też rekonstrukcja historyczna nawiązująca do walk o Nakło, które miały miejsce we wrześniu 1939 r. Rozpocznie się ona o godz. 17, ale na Rynek warto będzie przyjść w sobotę już od godz. 14.
W Kcyni
W Kcyni uroczystości rozpoczną się dziś o godz. 17.45 przemarszem ulicami miasta. Kolumnie przygrywać będzie orkiestra dęta. Po złożeniu kwiatów w miejscach pamięci o godz. 18 odprawiona zostanie w kościele farnym uroczysta msza św. Potem w sali ośrodka kultury harcerze i zuchy zaprezentują program artystyczny.
O godz. 19.30 w M-GOK-u odbędzie się promocja publikacji "Przewodnik po miejscach pamięci gminy Kcynia". Dzień zakończy wieczór pieśni patriotycznej w parku przy ośrodku kultury. Wystąpi m.in. Chór Kameralny "Cantemus".
A w niedzielę 6 bm. wybrać się można na rajd rowerowy: "Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej". Szczegóły jeszcze są ustalane.
Ostatnim akcentem będzie sesja popularnonaukowa z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej., podczas której o wojennej historii mówić będą rodzimi wykładowcy, ale i naukowcy z Poznania. Wykłady odbędą się w ośrodku kultury w Kcyni w niedzielę 19 września.
W Szubinie
Rocznica uczczona zostanie dziś w południe apelem poległych i złożeniem kwiatów na cmentarzu przed pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich 1939-1945.
Ponadto Muzeum Ziemi Szubińskiej przygotowuje wystawę pt. "W cieniu swastyki". Planowana jest też sesja popularnonaukowa.