31 marca minęła 20 rocznica śmierci dra Czesława Sikorskiego (1943-1995)- archeologa i historyka, zasłużonego badacza i popularyzatora dziejów Kujaw i Pałuk. Od 1968 r. był pracownikiem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, a od 1983 r. - konserwatorem zabytków w tym mieście. Obowiązki z tego wynikające łączył z szerokim zakresem naukowych prac badawczych w rozległym regionie. Wyniki tych badań zawarł i przystępnie opisał w swoich licznych książkach i innych publikacjach.
Dziełem jego życia było odkopanie, przebadanie i opisanie, zachowanych obszernych fragmentów zamku arcybiskupów gnieźnieńskich w Wenecji na Pałukach. Dowiódł, że wenecka warownia była obiektem rangi europejskiej, pionierskim w zakresie obrony artyleryjskiej. Pracom tym, które m.in. stały się podstawą jego przewodu doktorskiego, poświęconego architekturze i systemom obronnym, poświęcił 20 lat.
I właśnie odkryciom Czesława Sikorskiego, w 20 rocznicę jego śmierci, poświęcona jest otwarta 17 kwietnia, w Muzeum im. Jana Kasprowicza, wystawa pt. c. Na otwarcie przybyło wiele osobistości oraz przyjaciele badacza z szerokiego regionu, a obszerną informację o znaczeniu weneckich odkryć przedstawił mgr Marcin Woźniak.
Czytaj e-wydanie »