- 40 lat temu, tu niedaleko, na Kujawach, został zamordowany Piotr Bartoszcze. Była to wielka tragedia, która najbardziej dotknęła rodzinę Piotra. I o tym należy przede wszystkim pamiętać. Bo to rodzina Piotra musiała żyć z tym, co zrobił poprzedni reżim. Na Kujawach pamięć o Piotrze Bartoszcze nie zawsze miała kolor biało-czerwony. Wielokrotnie dokuczano i nadal dokucza się jego rodzinie - mówił wójt gm. Inowrocław Tadeusz Kacprzak, gospodarz uroczystości.
W swym wystąpieniu przypomniał on, że 9 lat temu, z inicjatywy działaczy rolniczej „Solidarności” postawiono w Radłówku, w miejscu śmierci Piotra Bartoszcze, pamiątkowy kamień-obelisk. Wójt nie krył zadowolenia z faktu, kilka lat później podjęta została inicjatywa budowy pomnika Piotra Bartoszcze w centrum Inowrocławia.
- Piotr walczył o godność, o szacunek dla siebie, dla swojej rodziny, ale również i dla Kujaw. Myślę, że ten pomnik to wyraz szacunku dla całej rodziny Bartoszczów. Będzie przypominał nie tylko Piotra, ale i to co ta rodzina przeżyła przez ostatnie 40 lat - dodał wójt.
Tadeusz Kacprzak złożył podziękowanie marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu i byłemu wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi za osobiste zaangażowanie się w budowę pomnika, który wczoraj odsłonili najbliżsi Piotra Bartoszcze i Józef Znamirowski, działacz i przyjaciel rodziny Bartoszczów.
Pomnik został poświęcony. Wśród wieńców, jakie złożyły tam delegacje były też i te od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Donalda Tuska i Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni. Hołd Piotrowi Bartoszcze oddali przedstawiciele marszałka kujawsko-pomorskiego, wojewody, prezydenta Bydgoszczy, oraz władze powiatu inowrocławskiego, miasta Inowrocław i okolicznych miast i gmin.
W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli działacze „Solidarności” i przedstawiciele środowisk rolniczych.
Obchody 40. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze miały ogólnopolski wymiar. Nie ograniczyły się jedynie do odsłonięcia pomnika. W Teatrze Miejskim w Inowrocławiu, a następnie w Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowano akademie ku czci Piotra Bartoszcze, podczas których można było wysłuchać ciekawych wystąpień na temat bohatera rolniczej „Solidarności” i czasów, w których działał. Odprawiona została też msza św. w jego intencji. Odwiedzono również pamiątkowy obelisk w Radłówku, gdzie zginął Piotr Bartoszcze.
Warto podkreślić, że Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko w sprawie uczczenia 40. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze.
Zapisano w nim m.in.: „Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego pragnie uczcić 40. rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze, przywołując jego postać jako wzór działacza związkowego bezinteresownie oddanego sprawie ruchu chłopskiego. Jednego z najważniejszych liderów „Solidarności Chłopskiej” i twórcy jej struktur na Kujawach Zachodnich, w naszym regionie. Niech pamięć o jego życiu będzie dla nas inspiracją, by z wielką odpowiedzialnością pochylać się nad problemami polskiej wsi i jej mieszkańców.”
Dodajmy, że Piotr Bartoszcze z uwagi na bezkompromisową postawę był inwigilowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Wielokrotnie aresztowano go, przesłuchiwano i poddawano rewizjom. 9 lutego 1984 r. odnaleziono jego ciało w studzience melioracyjnej. Rodzina Bartoszczów przez lata starała się ustalić okoliczności śmierci, odnaleźć i pociągnąć do odpowiedzialności sprawców. Ostatecznie wymiar sprawiedliwości potwierdził, że Piotr Bartoszcze został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.
- Zaczarowany świat zalanej kopalni soli Solno w Inowrocławiu. Piękne zdjęcia!
- Ciech chce wykorzystywać jak najmniej węgla w zakładach w Inowrocławiu i Janikowie
- Pani Wanda Zwierzyńska-Łuczak z powiatu mogileńskiego obchodziła setne urodziny
- Trzecia wirtualna strzelnica w powiecie. Została otwarta w Inowrocławiu
