https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o Jerzym Wróblewskim. Czy w Inowrocławiu stanie Binio Bill?

Dariusz Nawrocki
Inowrocławski rysownik Jarosław Wojtasiński, popularyzator twórczości Jerzego Wróblewskiego. A na rysunku Binio Bill, kultowy bohater komiksów tworzonych przez Jerzego Wróblewskiego
Inowrocławski rysownik Jarosław Wojtasiński, popularyzator twórczości Jerzego Wróblewskiego. A na rysunku Binio Bill, kultowy bohater komiksów tworzonych przez Jerzego Wróblewskiego Archiwum
Inowrocławska Inicjatywa Miejska chce szczególnie upamiętnić osobę i twórczość Jerzego Wróblewskiego, twórcę komiksów z Inowrocławia.

Jerzy Wróblewski urodził się w 1941 roku w Inowrocławiu. Zmarł w 1991 roku w Bydgoszczy. Całe swoje życie związał z komiksem. Pozostawił po sobie ponad 60 komiksowych albumów wydanych łącznie w blisko 14 milionów egzemplarzy. Swoją karierę rozpoczynał w "Dzienniku Wieczornym". Przez 20 lat zilustrował ponad 70 historii, które miały prawie 4300 odcinków. Były to kryminały, westerny, a także adaptacje takich książek, jak "Czterej pancerni i pies" i "Tarzan". Czytelnicy wycinali komiksowe paski z gazety i tworzyli z nich swoje własne książeczki. Najbardziej znany jest z komiksów "Kapitan Żbik" i "Binio Bill".

- Artysta ten, którego korzenie nierozerwalnie związane są z naszym miastem, wpłynął na wiele pokoleń młodych Polaków dając im do rąk komiksy. Komiksy wyjątkowe, które kształtowały wyobraźnię i inspirowały do pracy nad własnym talentem. Twórczość Jerzego Wróblewskiego to już klasyka polskiego komiksu - podkreślają Jarosław Wojtasiński i Maciej Kasperkowiak z Inowrocławskiej Inicjatywy Miejskiej.

Jerzy Wróblewski ma swoja ulicę w Inowrocławiu

Jerzy Wróblewski dzięki inicjatywie Katarzyny i Włodzimierza Podczaskich ma już w Inowrocławiu swoją ulicę. Członkowie Inowrocławskiej Inicjatywy Miejskiej chcą pójść dalej. Mają pomysły, którymi chcą zainteresować władze miejskie.

Proponują utworzenie Izby Pamięci Jerzego Wróblewskiego. - Mamy do dyspozycji szereg osobistych pamiątek - podkreślają. - Chcemy, aby miejsce to żyło, by mogły odbywać się tam także spotkania tematyczne, warsztaty i wystawy związane z polskim komiksem. Chcielibyśmy nadać temu miejscu wymiar edukacyjny - zdradzają.

Proponują również umieszczenie w atrakcyjnym punkcie miasta rzeźby jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci, którą stworzył Jerzy Wróblewski - Binio Billa. W podobny sposób Toruń uczcił pamięć Zbigniewa Lengrena.

- Liczymy także, że w drodze wyjątku Rada Miejska Inowrocławia przyzna pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia Jerzemu Wróblewskiemu - dodają.

Z petycją zamierzają wystąpić na początku przyszłego roku.

Biografię "Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych" można poszukiwać w księgarniach internetowych. W książce znajdziemy również wiele zabawnych rysunków autorstwa inowrocławskiego artysty.

75. urodziny Jerzego Wróblewskiego, niezwykłego rysownika z ...

Do zobaczenia - odcinek 41 (07.12.2017) - hity w tv, kinie i vod v2.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska