Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o wymianie dowodów

Redakcja
Wzór nowego dowodu osobistego
Wzór nowego dowodu osobistego fot. mswia.gov.pl
Wraz z początkiem roku minął dziesięcioletni okres ważności pierwszych plastikowych dowodów osobistych. Wymiana dokumentu jest darmowa.

W roku 2001 większość Polaków pożegnała się z obowiązującymi wcześniej dowodami osobistymi w formie zielonych książeczek. Ich miejsce zastąpiły plastikowe karty. Okres ważności nowych dowodów wynosi 10 lat.

Warto przyjrzeć się swojemu dokumentowi i sprawdzić, czy wkrótce nie straci ważności. Konsekwencje przegapienia terminu są bowiem niemałe. Problemy wystąpią wszędzie, gdzie trzeba podać numer dowodu oraz numer PESEL.

Bez dokumentu nie będzie można załatwić żadnej sprawy w urzędzie, odebrać gotówki, awizo na poczcie czy wyjechać za granicę. Z nieważnym dowodem nie wyrobimy także nowego paszportu i nie otworzymy konta bankowego.

O wymianie dokumentu trzeba pomyśleć na 30 dni przed utratą ważności. Tyle czasu zajmuje wyrobienie nowego. - Nieco dłużej, bo półtora miesiąca muszą czekać osoby, którym dowód wydano poza Bydgoszczą - informuje Elżbieta Kondraciuk, kierowniczka referatu dowodów osobistych w bydgoskim Urzędzie Miasta.

Potrzebny jest wniosek i zdjęcia

Aby otrzymać nowy dokument, wystarczy złożyć wniosek oraz dwa zdjęcia (o wymiarach 3,5cm x 4,5cm). Wniosek ten można otrzymać w ratuszu, w wydziale spraw obywatelskich (referat dowodów osobistych) lub pobrać z internetu - adres strony: https://um.bydgoszcz.pl/sprawy/wso-wydanie-dowodu-osobistego.asp
Uzupełnione i potwierdzone przez biuro meldunkowe pismo należy złożyć osobiście w Urzędzie Miasta lub w filiach wydziału spraw obywatelskich: ul. Gierczak 6, ul. Boya-Żeleńskiego 18 oraz Okrzei 2.

Jeżeli dane osobowe wnioskodawcy nie uległy zmianie, a w kopercie osobowej znajduje się odpis skrócony właściwego aktu stanu cywilnego, ponowne złożenie aktu nie jest wymagane.

Tylko nie na ostatnią chwilę

W Bydgoszczy, w roku 2001, wydano blisko 25 tysięcy plastikowych dowodów osobistych. I właśnie tyle osób będzie musiało wyrobić sobie nowy dokument. - Apeluję, aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę - podkreśla Elżbieta Kondraciuk. - Jeżeli na przykład ważność dowodu kończy się w połowie maja, już na początku kwietnia warto podjąć kroki zmierzające do wymiany. Z unieważnionym dokumentem mieszkaniec nie będzie mógł załatwić na przykład spraw związanych z bankiem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska