2/6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Mieszkanka Inowrocławia od lutego walczyła z firmą...
fot. 123RF

Mieszkanka Inowrocławia od lutego walczyła z firmą ubezpieczeniową. Po wielu trudnościach dostała wreszcie pieniądze po zmarłym bracie, a po naszej interwencji wpłynęły także na konto jej ojca.

- Lepiej jest płacić ubezpieczenie i z niego nie korzystać. Wtedy człowiek ma zagwarantowany spokój. Ale czy o to chodzi? - pyta pani Aldona. - Celowo nie poinformowano mnie fachowo i na czas o wszystkich potrzebnych dokumentach. Właśnie o to mam głównie żal, o tę nieludzką grę na zwłokę!

„Zgodnie z tajemnicą ubezpieczeniową, nie możemy udzielić informacji o konkretnych umowach ubezpieczeń” - odpowiada „Pomorskiej” biuro prasowe Compensy Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group. „Chcielibyśmy jednak wyjaśnić na kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę”.

Spradzają okoliczności śmierci

Tłumaczą: „W przypadku śmierci, wypłata świadczenia z umowy ubezpieczenia na życie jest zależna od jej charakteru i od tego, czy zmarły był osobą ubezpieczoną (umowa główna), czy członkiem rodziny (dodatkowa), gdzie ubezpieczony może otrzymać świadczenie, np. z tytułu śmierci rodzica. W przypadku umowy dodatkowej, gdy zgłaszane jest roszczenie z tytułu śmierci, m.in . ojca lub matki, wypłata następuje w zasadzie automatycznie. Jedynym wymaganym dokumentem - również w Compensie - jest w tym przypadku akt zgonu, a świadczenie można otrzymać nawet następnego dnia.

W przypadku ubezpieczenia na życie, gdy umiera osoba ubezpieczona, większość towarzystw wymaga dokumentu potwierdzającego przyczynę zgonu ubezpieczonego oraz dodatkowych celem weryfikacji. W przypadku Compensy powyższy obowiązek jest wskazany w ogólnych warunkach ubezpieczenia, ale wynika również z art. 815 oraz art. 834 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym towarzystwo w okresie 36 miesięcy od zawarcia umowy może odmówić wypłaty, jeśli zdarzenie związane jest z jednostką chorobową, rozpoznaną przed przystąpieniem do umowy ubezpieczenia, a podpisujący ją zataił w oświadczeniu o stanie zdrowia. Ponadto większość polis ma zawarte w OWU wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa, czyli okoliczności, kiedy nie wypłaci odszkodowania z tytułu zgonu ubezpieczonego”.

„Posiadamy ubezpieczenie „Polisa dla Ciebie”. Jeśli do śmierci osoby ubezpieczonej dojdzie w okresie krótszym niż 36 miesięcy i będzie ona spowodowana poważną chorobą, która została rozpoznana w okresie 5 lat przed przystąpieniem do polisy, towarzystwo wypłaci beneficjentowi (uposażonemu wskazanemu w polisie) świadczenie w wysokości równowartości wpłat tytułem składki. Jeżeli śmierć nastąpiła wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, ale z innej przyczyny, wówczas osoby uposażone otrzymają wypłatę świadczenia. Jednak, aby to nastąpiło musimy sprawdzić okoliczności śmierci. Do tego potrzebna jest m.in. dokumentacja medyczna, o którą proszone są osoby ubiegające się o wypłatę. Kolejna sprawa to konieczność złożenia wniosku o wypłatę świadczenia osobno przez każdego z beneficjentów. Jest to związane z koniecznością dochowania przez towarzystwo tajemnicy ubezpieczeniowej, zgodnie z którą nie można informować uposażonych o istnieniu innych takich osób. Fakt wypłaty świadczenia jednemu uposażonemu nie skutkuje wypłatą dla pozostałych. Innym powodem żądania dokumentacji medycznej zmarłego może być śmierć ubezpieczonego w okresie do trzech lat od daty zawarcia umowy” - wyjaśnia Compensa.

Zobacz również

TOP 12 młodych talentów w FIFA 22

TOP 12 młodych talentów w FIFA 22

Takie mają być emerytury na rękę w 2022 roku. Zobacz stawki

Takie mają być emerytury na rękę w 2022 roku. Zobacz stawki

Polecamy

Brak porozumienia między protestującymi medykami a Ministerstwem Zdrowia

Brak porozumienia między protestującymi medykami a Ministerstwem Zdrowia

Milionerzy, 23 września 2021. Tak brzmiało pytanie za milion złotych!

Milionerzy, 23 września 2021. Tak brzmiało pytanie za milion złotych!

Gdyby więcej kobiet było aktywnych zawodowo, problem braku pracowników mógłby zniknąć

Gdyby więcej kobiet było aktywnych zawodowo, problem braku pracowników mógłby zniknąć

Dodaj ogłoszenie