Spis treści
Pan Władysław i pan Aleksy zostali uhonorowani medalami
Pan Władysław Szanecki i pan Aleksy Czerwiński – stulatkowie z województwa kujawsko-pomorskiego – zostali uhonorowani medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis. W poniedziałek 11 grudnia 2023 roku odwiedziła ich Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.
– Świadectwo najstarszych mieszkańców regionu jest dla nas bardzo cenne. Ich historie są symbolem losów naszego kraju. Przyznając medal Unitas Durat pragniemy podziękować za wkład w budowę naszej współczesności – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa.
Władysław Szanecki mieszka w powiecie radziejowskim
Władysław Szanecki urodził się 27 listopada 1923 roku w Kazimierzewie (województwo wielkopolskie). Krótko po wybuchu II wojny został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec.
- Jako nastolatek zmuszony był do ciężkiej pracy w gospodarstwie, wspomina trudy codzienności, uwłaczające godności człowieka warunki życia i szesnastogodzinny dzień pracy. Przed zakończeniem wojny podczas łapanki został schwytany i przetransportowany do Aleksandrowa Kujawskiego, a następnie do Poznania, gdzie początkowo pracował w rzeźni, potem w Zakładzie Cegielskiego, następnie przy kopaniu okopów. Po zakończeniu wojny, został wcielony do wojska, gdzie służył dwa lata – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
W 1951 roku ożenił się z Feliksą Malec z Sieraków z powiatu radziejowskiego. Małżonkowie zamieszkali w Sierakowachoc. Dzekali się trzech córek - Krystyny, Danuty, Renaty, ośmiorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Pan Władysław prowadził gospodarstwo rolne i zarobkowo trudnił się wywózką drewna.
- Pan Władysław jest niezwykle ciepłym i pogodnym człowiekiem. Chętnie i dużo opowiada o latach młodości. Lubi przejażdżki rowerowe, kocha konie. Aktualnie mieszka ze swoją najmłodszą córką Renatą w Sierakowach – dodaje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
Pan Aleksy Czerwiński mieszka z córką we Włocławku
Pan Aleksy Czerwiński urodził się 6 grudnia 1923 roku w Wierzynie (powiat włocławski). Dzieciństwo spędził w pobliskich Miechowicach, gdzie jego rodzice mieli gospodarstwo rolne.
- O czasach młodości pan Aleksy nie mówi wiele, w Miechowicach skończył szkołę podstawową. W 1945 roku wstąpił do wojska, służył w armii do września 1947 roku, ma stopień kaprala, służył w łączności w Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie. Został uhonorowany odznaką grunwaldzką – przekazuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Pan Aleksy swoją przyszłą żonę Aleksandrę poznał na zabawie. Pochodziła z podkarpackiej wsi, Markowej, wraz z rodziną zamieszkała w Mikołajkach, niedaleko Kłobi (powiat włocławski). Ślub wzięli w 1950 roku. Mają troje dzieci, dwójkę wnuków i czwórkę prawnuków. Obecnie pan Aleksy mieszka ze swoją córką we Włocławku.
- To bardzo towarzyski, wyrozumiały i uśmiechnięty człowiek. Jest ambitny i aktywny. Najbliżsi szczególnie cenią u niego umiejętność słuchania, życzliwość i gotowość niesienia pomocy - dodaje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
Medale dla stulatków z województwa kujawsko-pomorskiego
Przypomnijmy, że tradycję honorowania medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęto okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Akcja jest kontynuowana.
Urząd Marszałkowski w Toruniu zachęca rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego, w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
