Paraolimpiada 2020. Szymon Sowiński na drugim stopniu podium w Tokio

Krzysztof Kawa
Szymon Sowiński ze srebrnym medalem paraolimpiady Tokio 2020
Szymon Sowiński ze srebrnym medalem paraolimpiady Tokio 2020 Polski Komitet Paraolimpijski/Twitter
Szymon Sowiński zajął drugie miejsce w finale strzelania z pistoletu, 25 m w klasie SH1 i zdobył srebrny medal paraolimpiady w Tokio. Złoto wywalczył Chińczyk Huang Xing, a brąz Ukrainiec Oleksii Denysiuk. Biało-Czerwoni mają już 19 medali na igrzyskach paraolimpijskich.

Szymon Sowiński ma motto życiowe: "Nie czekaj, pora nigdy nie będzie idealna". Lubi też powtarzać: - Ja nie cierpię bałaganu. I w jego strzelaniu w czwartek żadnego bałaganu nie było, strzelał bardzo regularnie. Zawodnik z Zielonej Góry musiał stoczyć walkę w dwóch dogrywkach - najpierw o strefę medalową, a potem o srebrny medal.

Z obu prób Polak wyszedł zwycięsko i z wynikiem 21 trafień zajął drugie miejsce (Chińczyk Xing Huang miał 27 trafień, Denysiuk 20), dokładając kolejne trofeum do kolekcji. Wcześniej zdobywał medale mistrzostw świata, ale na igrzyskach paraolimpijskich to jego pierwszy krążek. Podczas paraolimpiady przed pięcioma laty w Rio de Janeiro Sowiński zajął 4. miejsce w pistolecie pneumatycznym.

To pierwszy w historii medal dla Polski w parastrzelectwie sportowym.

Trzy dni wcześniej reprezentant Startu Zielona Góra zajął w Tokio szóste miejsce w finale strzelania z pistoletu pneumatycznego P1-10m.

Wkrótce po zawodach odbyła się ceremonia dekoracji. Do tej pory reprezentanci Polski wywalczyli w Tokio 3 złote, 6 srebrnych i 10 brązowych medali. Jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany, gdyż za stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Wcześniejsze sukcesy Szymona Sowińskiego (źródło: Polski Komitet Paraolimpjski)