Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paraolimpiada w Rio. Ceremonia otwarcia - gdzie obejrzeć? [TRANSMISJA TV, ONLINE]

maz
W nocy ze środy na czwartek w Rio de Janeiro rozpoczną się XV Igrzyska Paraolimpijskie. Polska reprezentacja liczy 97 sportowców.

Polacy są na letnich igrzyskach sportowców niepełnosprawnych od 1972 roku. Dotychczas zdobyli w nich 682 medale.

W tym roku w składzie na igrzyska znalazło się 97 startujących sportowców, w tym 91 niepełnosprawnych (36 kobiet i 55 mężczyzn) oraz 4 pilotów i 2 przewodników. 57 osób liczy ekipa współpracująca z zawodnikami.

Jedynaczką z naszego regionu będzie lekkoatletka - Arleta Meloch z Olimpii Grudziądz. Na igrzyskach w Sydney zajęła drugie miejsce w biegu na 800 m. Zdobywała medale paraolimpijskich mistrzostw świata - na 800 i 3000 m.
Na igrzyskach w Londynie występowała z Barbarą Niedźwiał w biegu na 1500 m. Była faworytką, ponieważ rok wcześniej zdobyła tytuł mistrzyni świata. Biegu nie wygrała, ale wywalczyła medal srebrny. Wyprzedziła ją druga Polka, której Meloch de facto pomogła w tym zwycięstwie. „Niezależnie od tego, że nie udało mi się wygrać z Basią, obie czujemy się zwyciężczyniami tego biegu. Bo niezależnie o tego, która z nas zajęłaby pierwsze miejsce, na stadionie olimpijskim i tak zabrzmiałby Mazurek Dąbrowskiego” - mówiła w wywiadzie dla jednej ze stacji telewizyjnych srebrna medalistka igrzysk paraolimpijskich w Londynie. W Rio również wystartuje na 1500 m.

Cztery lata temu w biało-czerwonych barwach wystąpiło 101 sportowców, którzy zdobyli 36 medali (14-13-9). Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga ma nadzieję, że i tym razem ten dorobek nie będzie gorszy: - Z prognoz stawianych przez naszych szkoleniowców wynika, że krążków może być nawet więcej niż w Londynie, gdzie 14 złotych wywindowało Polskę na dziewiątą pozycję w klasyfikacji medalowej. Czy w Rio nasi zawodnicy wywalczą również tyle złota, które decyduje o lokacie kraju? Uważam, że ta liczba jest realna, a ponowne uplasowanie się w czołowej dziesiątce państw byłoby znaczącym sukcesem.

W Rio de Janeiro biało-czerwoni wystąpią w 13 spośród 22 dyscyplin. Medaliści otrzymają nagrody finansowe od ministerstwa w identycznych wysokościach, jak sportowcy pełnosprawni: za złoty - 64 400 zł, za srebrny - 46 tys., a za brązowy - 36 800. Ale chyba też czas pomyśleć o emeryturach olimpijskich, bo paraolimiczyków one nie dotyczą.

Uroczystość otwarcia odbędzie się w nocy ze środę na czwartek, pod hasłem "Każdy organizm ma serce". Znicz olimpijski, podobnie jak na początku sierpnia, zapłonie na stadionie Maracana. Szczegóły tej imprezy organizatorzy trzymają w tajemnicy. Wiadomo jednak, że na pewno nie zabraknie brazylijskiej samby!

Transmisja z ceremonii otwarcia - w TVP 1, TVP Sport HD i SPORT.TVP.PL od godziny 22.35.

Telewizja Polska będzie również relacjonować wydarzenia z Brazylii na swoich antenach TVP 1, TVP Sport HD oraz on-line w SPORT.TVP.PL.
"Codziennie ok. godz. 8.30 w specjalnym programie "Pełnosprawni - nasze Rio" podsumujemy zakończony dzień igrzysk. Nie zabraknie także relacji w sportowych programach informacyjnych, a po "Sporcie" po głównym wydaniu "Wiadomości" wyemitujemy specjalną kronikę - informuje Telewizja Polska w swoim serwisie internetowym.

Do Rio ekipę z trzema reporterami, którzy aż do zamknięcia igrzysk (18 września) będą relacjonować najważniejsze wydarzenia z udziałem Polaków.

90 Paraolimpijczyków będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach w Rio

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska