Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kochanowskiego w Bydgoszczy ożyje w październiku. Trwa remont

Joanna Pluta
W parku powstają nowe alejki, za jakiś czas pojawią się również nasadzenia. Z każdym dniem wygląda tam coraz lepiej. Jesteście ciekawi efektu końcowego?
W parku powstają nowe alejki, za jakiś czas pojawią się również nasadzenia. Z każdym dniem wygląda tam coraz lepiej. Jesteście ciekawi efektu końcowego? Jarosław Pruss
Gruntowny remont jednego z najładniejszych parków w mieście trwa od sierpnia ubiegłego roku. Sprawdziliśmy, jak przebiegają prace.

- Zimno, nie zimno, tam ciągle ktoś pracuje, uwija się jak w ukropie - mówi pan Andrzej, jeden z naszych Czytelników, który codziennie czeka na autobus na jednym z przystanków w pobliżu parku Jana Kochanowskiego. - Tak trzymać, a nie wykręcać się złą pogodą, jak niektórzy.
Prace rozpoczęły się pod koniec lata ubiegłego roku. W sumie pochłoną 4,5 miliona złotych. Co tam się teraz dzieje?

- Głównie prace brukarskie przy ścieżkach. Duża część ścieżek powstaje z kamiennej kostki - mówi Piotr Kurek z biura obsługi mediów bydgoskiego ratusza. - Wkrótce będą montowane ławki. A na wiosnę zaplanowano także szereg nasadzeń. W związku z tym do parku już teraz przywożona jest urodzajna ziemia do zakładania trawników i klombów.

Czytaj: Park Kochanowskiego nam pięknieje. Pojawiły się już alejki
Jak podkreśla Kurek, cały remont ma podkreślić walory historyczne i przyrodnicze parku oraz poprawić jego funkcjonowanie - tak, aby sprostał potrzebom mieszkańców miasta. - Trwają też przygotowania do instalacji monitoringu. Prace zgodnie z umową mają się zakończyć do października 2015 roku - dodaje Kurek.

Co jakiś czas dopytują Państwo, co dzieje się z Łuczniczką, która w pewnym momencie z parku zniknęła. - Figura zostanie poddana konserwacji, ale prace z tym związane trzeba było nieco przesunąć w czasie ze względu na trwającą wystawę prac poświęconych twórczości Ferdynanda Lepckego w muzeum Wyczółkowskiego, gdzie Łuczniczka jest jednym z eksponatów. Wystawa potrwa do 15 marca - mówi Kurek. - Łuczniczka między innymi zostanie oczyszczona ze wszystkich zabrudzeń, przebarwień i ognisk korozji, a te pojawiały się szczególnie u dołu figury. Rzeźbę trzeba będzie również zabezpieczyć przed korozją na kolejne lata. Ostateczny zakres prac jest uzależniony między innymi od tych uszkodzeń, które zostaną odkryte podczas konserwacji - kończy.

Park Kochanowskiego został utworzony w 1901 roku według projektu Konrada Neumanna. Wówczas liczył 2,8 hektara, teraz ponad trzy. Na początku wystylizowano go na angielski park krajobrazowy. Gdy w ubiegłym roku rozpoczęła się jego rewitalizacja, początkowo wzbudziła kontrowersje - m.in. ze względu na wycinkę drzew i usunięcie z terenu parku kultowej budki z lodami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska