Park Narodowy "Bory Tucholskie" prowadzi bogatą działalność edukacyjną. W marcu też zaprosi na wykład, a dyrekcja Parku ma nadzieję, że również wzbudzi on emocje. 26 marca będzie można posłuchać prelekcji pt. "Piękno i pasja tworzenia z natury. O rzeźbach ludowych z Borów Tucholskich". Prelegentką będzie Aleksandra Jarysz z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
W ramach czwartkowych spotkań z przyrodą o małej architekturze leśnej i epidemii nijakości w polskich lasach opowiadała ostatnio Urszula Lipska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Budowa leśnych miejsc wypoczynku nie ma wieloletniej tradycji, jak np. budowa kapliczek.
Niezależnie od regionu, w całej Polsce wyglądają one podobnie. Trudno, spotykając je w terenie, określić czy znajdują się na Pomorzu, w Wielkopolsce czy może na Mazurach. Prelegentka zaproponowała, aby podczas budowy kolejnej małej architektury pokusić się o stworzenie czegoś, co będzie w przyszłości charakterystyczne dla danego regionu. Powinno być nowoczesne w formie, ale jednocześnie musi nawiązywać do naszego dziedzictwa kulturowego. Zbudowane z prostych materiałów charakterystycznych dla danego terenu, np. kamień, sosna, aby współgrało z lokalnym krajobrazem. Urszula Lipska pokazała również swoje autorskie projekty.
Krótką prezentację leśnych miejsc wypoczynku przedstawił również Zbigniew Popławski z wydziału ochrony ekosystemów RDLP w Gdańsku. Temat wzbudził ogromną dyskusję, bo nie zawsze udaje się pogodzić estetykę z kosztami.
Czytaj e-wydanie »