Najstarszy toruński park znajdujący się na Bydgoskim Przedmieściu czeka rewitalizacja. Modernizację sprzętów i drzewostanu podzielono na dwa etapy. Co będzie się działo?
Najpierw plac zabaw i alejki
Do końca maja miasto musi złożyć wniosek o dofinansowanie projektu rewitalizacji Parku Miejskiego. Będzie on podzielony. W pierwszym etapie prac, który opiewa na sumę 4,4 mln zł, miasto przewiduje przede wszystkim odnowę najstarszej, zabytkowej części terenu.
- Przewidujemy, że sporo prac uda się rozpocząć jeszcze w tym roku - mówi Szczepan Burak, dyrektor miejskiego wydziału środowiska i zieleni. - Najpierw jednak musimy przejść ocenę formalną wniosku, podpisać umowę z marszałkiem, a później rozpisać przetarg. Teraz kończymy konsultacje z mieszkańcami w sprawie rewitalizacji.
Na pierwszy ogień pójdzie wykonanie prac wodno-kanalizacyjnych, bo w parku mają stanąć pomieszczenia sanitarno-gospodarcze, łącznie z publicznymi toaletami.
Miasto planuje też odnowę alejek. Wśród nich znajdzie się również specjalny tor dla amatorów jazdy na rolkach. Również w tym roku ma szansę ruszyć budowa monitoringu wizyjnego. W parku stanie 16 kamer, które zostaną podłączone do miejskiego systemu.
Kolejne zadania to rozbudowa placu zabaw, który znajduje się na wysokości ul. Sienkiewicza. Dyrektor Burak zapewnia, że teraz będzie to plac z prawdziwego zdarzenia.
Na pewno zostanie też naprawiona i rozbudowana fontanna, a tuż obok zmodernizowany kompleks boisk. Będzie można grać tam w piłkę nożną, ręczną oraz w koszykówkę. Na tym nie koniec. W tym kwartale znajdzie się także miejsce dla osób, które pragną poćwiczyć na świeżym powietrzu, czyli otwarta siłownia.
Remontu doczeka się także grota przy górnym stawie oraz tor saneczkowy. Miasto planuje też doświetlenie alejek.
Mostek musi poczekać
Na pewno w tym roku nie uda się odbudować mostu na Martówce, który runął podczas ubiegłorocznej powodzi. Miasto ma już gotową koncepcję postawienia nowej konstrukcji. Będzie ona stalowa i wygięta w łuk, tak jak poprzednia.
- Budowa jest planowana w ramach innego projektu - tłumaczy Szczepan Burak. - Skoro możemy pozyskać pieniądze unijne na to zadanie, to warto poczekać i dobrze się do niego przygotować.
Plaża? Nie w tym roku
Za to w tym roku rusza kolejny etap modernizacji Bulwaru Filadelfijskiego. Tym razem remontem zostanie objęta część nadbrzeża między mostem im. Piłsudskiego a przystanią AZS.
Na razie miasto szuka pieniędzy na to zadania.
Niewykluczone, że dostaniemy część od marszałka, bo prace mają na celu nie tylko poprawę estetyki nadbrzeża, ale także ochronę przeciwpowodziową.
Na razie w planach tylko przebudowa stopni, jednak nie jest wykluczone, że w następnych latach miasto przeznaczy pieniądze również na zagospodarowanie rekreacyjne tego terenu. Co może tam się znaleźć? Bardzo prawdopodobne, że będzie to plac zabaw dla dzieci i siłownia. Być może także znajdzie się miejsce na sztuczną plażę, choć miasto zastrzega, że dokładnych planów jeszcze w tym zakresie nie ma.
Czytaj e-wydanie »