Jest jednak jeszcze wiele niewiadomych i nic nie wiadomo na pewno. Nie znamy nawet terminu, od kiedy parking miałby być płatny.
Wicestarosta Mariusz Paluch, informując o rozmowach, zastrzegał, że także stawki nie są jeszcze uzgodnione. Podał więc wstępne informacje. Jakie one są? - Zdecydowaliśmy się na wersję próbną zarządzania parkingiem - informował. - Wprowadzimy nowe zasady w terminie dwóch, trzech miesięcy.
Najważniejsza informacja? Ma być 40 miejsc parkingowych komercyjnych - także na terenie Urzędu Gminy w Chojnicach. - Pozostałe miejsce zaproponujemy pracownikom w abonamencie miesięcznym - mówił Paluch. - Po rocznej próbie wyciągniemy wnioski i będziemy usprawniać system parkowania przed oboma urzędami.
Może być więc 40 do 100, bo miejsc do parkowania jest w sumie ok. 140. Te 40 mają być płatne komercyjnie, a abonamenty na pracowników mają być tanie, bo w cenie 50 zł miesięcznie.
Czerszczanie powitali gen. Hallera. Wójtem z 1920 r. był ...burmistrz z 2020r. [zdjęcia]
A czy będą jakieś miejsca darmowe? - Będą bezpłatne dla niepełnosprawnych - odpowiada Paluch. Ale prowadzimy jeszcze rozmowy z firmą, by tak się stało. Nie mówię więc, że na pewno tak będzie.
Na pytanie o stawki wicestarosta odpowiedział tak:
- Pierwsze pół godziny - złotówka. Ale to jeszcze pomysł, decyzja nie jest ostateczna. Godzina to mogłoby być 3 zł. Ma to wymusić do szybkiego i sprawnego przemieszczania się i załatwiania spraw w Urzędzie. Zewnętrzna firma będzie dozorowała i przywoływała do porządku wszystkich, którzy będą chcieli parkować "na dziko".
Te miejsca, które są teraz dla członków zarządu powiatu, będą do dyspozycji gości specjalnych jak np. wojewoda, marszałek.
A co z radnymi? Będą płacić? - Radny otrzymuje dietę - odpowiedział nam wicestarosta. - Prowadzimy rozmowy, mamy kilka pomysłów. Nie będę ujawniał, jakie rozwiązania chcemy zastosować, ale wielu radnych mówi, że dla nich to nie jest jakiś większy problem, by zaparkować w okolicy starostwa. Jest sporo różnych takich miejsc. Jeśli mieliby płacić komercyjnie, a nie chcieliby, mogą się przejść trzy minuty pieszo. Zobaczymy jeszcze, ilu pracowników będzie chciało wykupić abonament i ile tych miejsc abonamentowych zostanie.
No i ważna kwestia dotycząca parkowania dla okolicznych mieszkańców. - Firmy, które by chciały cokolwiek zarobić, są zainteresowane tym, by parking był płatny cały czas - mówi Paluch. - Jeżeli pracownik wykupiłby abonament między godz. 7 a 16, to firma zewnętrzna mogłaby zarobić na popołudniowym parkowaniu mieszkańców.
Słyszymy, że inny abonament miałby być na stawkę nocną, a inny na stawkę dzienną dla pracownika. Wygląda na to, że na wiele konkretnych odpowiedzi trzeba jeszcze poczekać. Przekazane teraz informacje są ogólnikowe.
