Pomoc otrzyma też 2312 zwolnionych pracowników w Hiszpanii (handel detaliczny, branża samochodowa i budownictwo), 2554 pracowników w Słowenii (branża odzieżowa) i 1181 pracowników w Niemczech (przemysł maszynowy). Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.
Oba polskie wnioski dotyczą przedsiębiorstw z Wielkopolski - pierwszy to wniosek dwóch firm z branży samochodowej, drugi - zakładów H. Cegielski - Poznań, jedynego producenta silników okrętowych oraz jego dostawców.
Przyznane środki zostaną przekazane na szkolenia i przekwalifikowanie pracowników, pomoc w samozatrudnieniu oraz sprzęt i przystosowanie miejsca pracy i będą wydatkowane przez miejscowe urzędy pracy.
To pierwsze polskie wnioski w historii EGF zaaprobowane przez Parlament Europejski. Trzecia aplikacja, z Podkarpacia, jest analizowana przez Komisję Europejską. W tym samym okresie, od 2008 roku, Hiszpania wnioskowała o wsparcie EGF już 11 razy: 3 w 2008 roku, 2 w 2009 i 6 w 2010.
Fundusz Dostosowania do Globalizacji powstał w celu wspierania pracowników zwalnianych w rezultacie strukturalnych zmian w światowej gospodarce, następujących w wyniku globalizacji lub kryzysu finansowego. Wsparcie ma pomóc w ich reintegracji na rynku pracy. Roczny pułap Funduszu to 500 milionów euro.
(HEJ)
