Parodia żużla w Cardiff. Mateusz Cierniak blisko mistrzostwa świata [zdjęcia]

Nudny, koszmarnie długi i niebezpieczny dla zawodników - taki był turniej SGP 2 w Cardiff. Jedyna radość dla polskich kibiców to świetna jazda Mateusz Cierniaka.

Już w sobotę, podczas turnieju SGP 1, było wiadomo, że juniorów w cyklu SGP 2 czeka ciężki dzień. Organizatorzy dobę pracowali nad nawierzchnią, która była nieco lepsza, ale wciąż niebezpieczna. Dlatego znowu nie brakowało upadków, groźnych sytuacji torowych, niespodziewanych rozstrzygnięć, w przeciwieństwie do walki i ciekawych akcji na dystansie. Tor równano co dwa wyścigi, nudny jak flaki z olejem turniej trwał aż trzy godziny i 40 minut, bijąc tegoroczny rekord. Jeśli ktoś pierwszy raz oglądał żużel w niedzielę, to raczej szybko do niego nie wróci.

W takich warunkach jak ryba w wodzie czuł się Mateusz Cierniak, lider SGP 2 po turnieju w Pradze. Żużlowiec Motoru Lublin wybrał najskuteczniejsze rozwiązanie na trudnym torze, czyli nokautował rywali już pod taśmą. I on jednak przegrał w końcu z torem, gdy w ostatniej serii został wykluczony po efektownej, ale i niebezpiecznej świecy na starcie.

Cierniak mimo upadku wygrał rundę zasadniczą. Chwilę później okazało się, że wygrał cały turniej, bo nie odważono się rozgrywać półfinałów i finału. Kolejne miejsca na podium dla Duńczyków: Kevina Juhla Pedersena i Benjamina Basso. W klasyfikacji generalnej Polak ma 12 punktów przewagi nad Czechem Janem Kvechem. Ostatni turniej SGP 2 zaplanowano na 30 września w Toruniu.

Wiktor Lampart jeździł nierówno, ale ostatecznie wywalczył dobre 6. miejsce. Jakub Miśkowiak szanse na półfinał zaprzepaścił na koleinie na 1. łuku. W ostatniej serii zdecydowanie wygrał start, ale na dziura podniosło mu przednie koło i pojechał prosto w bandę. Mateusz Święcicki bardzo słabo startował w Cardiff, a to całkowicie przekreślało szanse na dobre miejsca.

W zawodach zabrakło Wiktora Przyjemskiego z Abramczyk Polonia Bydgoszcz. Po piątkowym meczu z Wybrzeżem Gdańsk u 17-latka pogłębiła się kontuzja palca. Zastąpił go Niemiec Norick Bloedorn (8. miejsce).

Dotychczasowy wicelider klasyfikacji - Łotysz Francis Gusts upadł podczas treningu, został odwieziony do szpitala i w turnieju nie wystąpił.