Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszport dla krowy

Mariusz Strzelecki
Ponad 2 lata temu w powiecie chełmińskim rozpoczęła się masowa akcja kolczykowania bydła. Obecnie większość tych zwierząt jest już zarejestrowanych. Teraz znakowane są kozy, owce i świnie.

     Obecnie w bazie rejestracyjnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grubnie znajduje się około 1,5 tys. gospodarstw, które mają stada bydła. W powiecie swoje paszporty ma około 14 tysięcy krów, byków i cieląt.
     - Główną przyczyną masowej rejestracji bydła było zagrożenie BSE, czyli chorobą wściekłych krów - powiedział nam Stefan Tomkowicz, kierownik biura powiatowego ARiMR w Grubnie. - Zgodnie z dalszymi założeniami teraz rejestrujemy pozostałe zwierzęta gospodarskie. Przede wszystkim kozy i owce, bo one również są zagrożone BSE. Równolegle rejestrowane są także świnie.
     **_Wszystko w rejestrze
     Rejestracja polega na znakowaniu poszczególnych zwierząt przy pomocy kolczyków lub tatuażu. Następnie dane są wprowadzane do bazy rejestracyjnej.
     
- Rolnicy powinni pamiętać, że konieczne jest zgłoszenie każdego przypadku przemieszczenia zwierzęcia gospodarskiego - mówił kierownik Tomkowicz. - Gdyby na przykład krowa padła, została sprzedana, czy ocieliła się, musi to zostać odnotowane w rejestrze.
     **System konieczny
     Zgodność między rejestrem w Agencji, a tym, który posiada rolnik jest ważna, bo w przyszłości może mieć to wpływ podczas ubiegania się o fundusze unijne. Poza tym gospodarze, którzy rzetelnie prowadzą księgi rejestracji zwierząt nie będą mieli problemów w czasie transportu zwierząt i obrotu nimi. Unikną także dodatkowych kontroli.
     System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) jest potrzebny, gdyż dzięki niemu można ustalić miejsce pobytu zwierzęcia, zidentyfikować mięso w razie podejrzenia, że ubito chore zwierzę. Pozwala też na sprzedaż zwierząt lub produktów pochodzenia zwierzęcego na rynkach Unii Europejskiej oraz ułatwia prowadzenie ewidencji hodowlanej w gospodarst_wach.
     - W przypadku urodzenia się, sprzedania, uboju lub padnięcia zwierzęcia najlepiej zgłosić ten fakt jeszcze tego samego dnia -
dodał Stefan Tomkowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska