Spośród 728 wypadków, uznanych w Kujawsko-Pomorskiem za wypadki przy pracy rolniczej w 2024 roku; 16,6 proc. stanowiły zdarzenia w kategorii "uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta".
- Jest znaczny wzrost wypadków z udziałem bydła, ponieważ rolnicy rezygnują z hodowli trzody na rzecz bydła i nie chodzi o krowy mleczne a bydło opasowe, które jest bardziej niebezpieczne - wyjaśnia Jerzy Wojtach, kierownik Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego w KRUS w Bydgoszczy.
Traktujmy zwierzę z rezerwą
Zasady bezpiecznej pracy ze zwierzętami opracował Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
- Każda czynność wykonywana w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami, jak: karmienie, pojenie, dojenie, wymiana ściółki, prace pielęgnacyjne, leczenie, transport zwierząt niesie za sobą ryzyko urazu lub wypadku. Niezależnie od poziomu oswojenia zwierzęcia, należy je traktować z rezerwą – zaleca Piotr Nowak z KPODR. - Niektóre gatunki mogą szybko przystosować się do regularnie powtarzanych czynności, ale nasze działania związane z uczuciem bólu czy dyskomfortu mogą wywołać agresję, a tym samym zagrożenie. Trzeba również pamiętać, że zwierzęta przyzwyczajają się do osób je obsługujących, tak więc każda obca osoba powinna czuć się zagrożona i podchodzić do zwierzęcia bardzo ostrożnie.
Przy obsłudze zwierząt nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i wydawać dźwięków, które mogą wywołać u zwierząt niepokój lub je spłoszyć. - Nigdy do zwierzęcia nie wolno podchodzić niezauważonym i od tyłu. Zwierzę musi nas widzieć i słyszeć, by mogło nas rozpoznać. Każde inne zachowanie może wywołać niebezpieczne reakcje w stosunku do obsługi – zaleca doradca.
Zwierzęta klasyfikowane jako niebezpieczne, powinno się umieszczać w osobnych boksach lub przywiązać, ale nie do ruchomych przedmiotów.
Warto mieć odzież ochronną
- Przy obsłudze zwierząt ciężkich (bydła, koni) należy nosić odpowiednią odzież ochronną, taką jak: rękawice, buty ochronne, odzież roboczą, a w razie potrzeby także kaski ochronne, szczególnie przy pracy z dużymi lub niebezpiecznymi zwierzętami. Zapewnienie odpowiednich barier ochronnych i ogrodzeń pozwala na zminimalizowanie ryzyka ataków ze strony zwierząt – zaleca Nowak.
Zwierzętami gospodarskimi powinny się zajmować osoby dorosłe, zdrowe, sprawne fizycznie oraz mające przyjazny stosunek do zwierząt. - Dobra organizacja pracy i ograniczone zaufanie do zwierząt gospodarskich pozwalają na znaczne zminimalizowanie zagrożeń związanych z ich obsługą - podsumowuje doradca.
Źródło: KPODR
