Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patryk Rekiel napisał książkę o WTZ w Lipnie. To 20 lat historii!

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Patryk Rekiel prowadzi pracownię stolarską w Warsztacie Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie. Świetnie się czuje w tej roli instruktora. Mało tego, napisał nawet książkę, dokumentującą dwadzieścia lat funkcjonowania tej instytucji. To taka przysłowiowa wisienka na torcie na pierwsze 20-lecie.

Patryk Rekiel prowadzi pracownię stolarską w Warsztacie Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie. Świetnie się czuje w tej roli instruktora. Mało tego, napisał nawet książkę, dokumentującą dwadzieścia lat funkcjonowania tej instytucji. To taka przysłowiowa wisienka na torcie na pierwsze 20-lecie.

Historyk i stolarz – oryginalne połączenie
Patryk Rekiel z wykształcenia jest historykiem, ale tak mu się życie ułożyło, że znalazł pracę w Warsztacie Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Lipnie. W pracowni stolarskiej wykorzystuje swoje wcześniejsze doświadczenia zawodowe. W czasie studiów pracował bowiem w zakładzie stolarskim „Drzewiarz Bis” w Lipnie. Następnie przez pewien okres uczył historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół w Skępem. Jednak od prawie siedmiu lat pod jego kierunkiem warsztatowicze zdobywają umiejętność obróbki drewna.
- Gdy zaczynałem pracę z osobami niepełnosprawnymi, zastanawiałem się, czy sobie poradzę – zdradza Patryk Rekiel. – W roli nauczyciela historii czułem się komfortowo, a tu czekały mnie nowe wyzwania. Każdy z uczestników ma inne ograniczenia, a moją rolą jest odnalezienie tych wszystkich mocnych stron. Spędzając ze sobą tyle czasu, stajemy się dla siebie bardzo bliscy. Staram się ich wspierać, a jak pojawiają się problemy, to wspólnie z ich najbliższymi staramy się im zaradzić.
Pan Patryk ukończył historię na UMK w Toruniu, gdyż ten kierunek studiów był zgodny z jego zainteresowaniami. Lubi zwiedzać zamki i budynki sakralne, które w namacalny sposób łączą nas z przeszłością. Interesuje go szczególnie historia starożytnego Rzymu i narodziny chrześcijaństwa. Bliska jest mu też historia lokalna. Właśnie to zainteresowanie stało się takim impulsem do napisania monografii o warsztacie. – Sam pomysł zrodził się na 19-lecie warsztatu – zdradza Patryk Rekiel. – Doszedłem do wniosku, że ten ostatni rok przed okrągłym jubileuszem przeznaczę na spisanie historii naszego warsztatu. Moja propozycja spotkała się z akceptacją naszej pani kierownik i mogłem zabrać się za pracę. Zależało mi na tym, aby w powstanie książki zaangażować jak najwięcej osób, które są lub były w jakiś sposób związane z warsztatem. Docierałem do rodziców naszych uczestników, opiekunów, do byłych pracowników. Bardzo cenne były rozmowy z rodzicami, którzy dzielili się swoimi, często bardzo osobistymi spostrzeżeniami. Jednak głównymi bohaterami są uczestnicy i droga, którą przemierzyli.

Samodzielność na miarę możliwości

W ten sposób powstała książka, która dokumentuje 20 lat istnienia tej wyjątkowej placówki. Stała się ona drugim domem dla uczestników z różnymi niepełnosprawnościami, często sprzężonymi. Niektórzy z nich stali się niepełnosprawni w następstwie wypadku. Tu dzięki ciężkiej pracy nad sobą uczą się załatwiać samodzielnie proste sprawy dnia codziennego. Potrafią zrobić zakupy, przygotować posiłek, zadbać o swój wygląd. To naprawdę dużo, bo mogą korzystać z życia na miarę własnych możliwości. Niektórzy z nich są tu od samego początku! Mają do dyspozycji sześć pracowni: gospodarstwa domowego, rękodzielniczo – krawiecką, plastyczną, stolarską, komputerowo – poligraficzną oraz kultury i sztuki. Każdy uczestnik realizuje swój indywidualny program. Na miejscu może także korzystać z rehabilitacji ruchowej i indywidualnych zajęć z psychologiem. Nikt nie traci przysługujących mu świadczeń, a wszystkie zajęcia są bezpłatne. Co miesiąc otrzymuje kieszonkowe, które przeznacza na własne potrzeby.
- Mogę powiedzieć, że uczestnicy dają mi mnóstwo pozytywnej energii - kontynuuje. –Zaskakują mnie swym niekonwencjonalnym zachowaniem i umiejętnością niekomplikowania sobie prostych spraw. W pewnych sytuacjach to prawdziwa sztuka. Czuję się z nimi bardzo dobrze. Cały czas też pracuję nad sobą, by dać im z siebie jak najwięcej.

Tu jest punkt wyjścia

Stolarnia pracuje na potrzeby innych pracowni. Tam punkt wyjścia ma większość oryginalnych ozdób, które powstają w warsztacie. Można je podziwiać i kupować na świątecznych kiermaszach. W tej chwili powstają już stroiki na wielkanocne stoły.
- Uczestnicy bardzo często zaskakują mnie swoimi umiejętnościami - zapewnia. - Wiadomo, że pracujemy tak, by jak najwięcej osiągnąć. Każdy uczestnik ma swój indywidualny plan, uwzględniający jego dysfunkcje. Zazwyczaj szlifują, ale też zajmują się klejeniem i pomagają przy wycinaniu. W mojej pracowni miałem już osobę niewidomą, która idealnie potrafiła wyszlifować wszelkie powierzchnie. Dzięki takim czynnościom mogą poczuć smak satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. To jest bardzo ważne dla każdego z nas. Teraz w tej typowo męskiej pracowni mamy jedną uczestniczkę, która również dobrze sobie radzi.

Zostały ostatnie szlify i może jechać do druku

Monografia jest praktycznie gotowa. Pokazuje, z jakimi wyzwaniami przyszło się zmierzyć zarówno pracownikom, jak i uczestnikom przez te 20 lat. To szmat czasu! – Dużym ułatwieniem podczas pracy były dla mnie kroki, które skrupulatnie są prowadzone od samego początku – podsumowuje. – Siadając do pracy, bałem się, czy uda mi się zrealizować wszystkie założenia. Jednak każdy dodawał coś od siebie i mam cichą nadzieję, że się udało.
Książka została napisana w sposób przystępny i jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o ludziach, którzy tworzyli i tworzą to miejsce. Tu nikt nie czuje się ani gorszy, ani odtrącony. Wszyscy są potrzebni, bo tworzą zgrany i tryskający pozytywną energią zespół. Można to poczuć, przekraczając gościnne progi lipnowskiego WTZ-etu. Pozostaje mieć nadzieję, że książka ujrzy światło dzienne. Jest już wstępne zapewnienie sponsora, że sfinansuje jej wydanie. Trzymamy mocno kciuki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska