
Hannah, córka Paula, a wnuczka Austena Deansa, mówiła: - O latach wojny słyszałam od dziadka Austena, kiedy byłam mała. Słuchałam jego opowieści, a teraz wiele dowiedziałam się o tamtych trudnych czasach. Do tej pory były to słowa, a dzięki pobytowi w Toruniu i Grudziądzu, będąc tak blisko miejsc, w których przebywał dziadek, mogłam poczuć, przywołać atmosferę sprzed tylu lat.

Autoportret, Austen Deans, obraz olejny, 1942 r. Austen - artysta malarz, był pacyfistą. Gdy II wojna światowa dotarła do jego ojczyzny, Nowej Zelandii uznał, że jako mężczyzna, powinien jednak chwycić za broń. Wstąpił do wojska. Na ochotnika.

To akwarela, wykonana przez Austena Deansa w 1941 r, w północnej Grecji. (Observation post, northern Greece).Austen obserwował wojska niemieckie w pobliżu miasta Kozani.

Ojciec Paula Deansa - Austen walczył w 5. Brygadzie Nowozelandzkiej na Krecie. Ranny w walkach w zachodniej części wyspy, trafił do szpitala w Grecji. Stamtąd - do Toruni, gdzie był Stalag XXB dla Brytyjczyków, Francuzów, Nowozelandczyków. Tam Austen Deans znalazł się w komandzie roboczym. Stąd skierowano go do Grudziądza, w komandzie przeznaczonym do budowy osiedla i pracy w gospodarstwie rolnym.