Pedofilia w Kościele. Tomasz Sekielski w filmie "Tylko nie mów nikomu" ujawnia dwa nieznane wcześniej przypadki molestowania

Katarzyna StańkoZaktualizowano 
fot. Marek Szawdyn
Film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”, którego premiera odbędzie się w sobotę na platformie Youtube, ujawnia kolejne i nieznane wcześniej dwa przypadki pedofilii w Kościele, zmarłego niedawno ks. Franciszka Cybuli, który w nagraniu z ukrytej kamery przyznaje się przed śmiercią do molestowania dzieci, oraz ks. Eugeniusza M., w sprawie którego toczy się śledztwo. Ks. Franciszek Cybula był kapelanem prezydenta Lecha Wałęsy.

Mocny, trudny, bardzo dosłowny i bolesny w odbiorze film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele może stać się częścią ideologicznej wojny polsko-polskiej o wartości. Nie powinien, ponieważ jest to rzetelnie zrobiony, choć zaangażowany dokument, w którym następuje konfrontacja ofiar ze sprawcami przyznającymi się do winy. Konfrontacja bardzo potrzebna obu stronom.

W czwartek film obejrzeli dziennikarze na pokazie dla mediów. W sobotę pokaz dla darczyńców, czyli tych którzy na platformie crowdfundingowej przekazali pieniądze na zrobienie tego filmu, w sumie 450 tys. zł. W sobotę od 14 30 film dostępny będzie w całości w internecie.

Czym jest ten film? Reżyser, Tomasz Sekielski w rozmowie z nami mówi: - Jest to najtrudniejsze wyzwanie, jakie miałem w swojej karierze zawodowej. Związane są z tym ogromne emocje i ogromne tragedie ludzkie. Jest to coś bardzo osobistego, co zrobiłem ze względu na problemy, które są poruszane w tym filmie.

W filmie są prawdziwe historie opowiadane przez prawdziwych ludzi występujących pod nazwiskiem i niekryjących twarzy. Kobiety i mężczyźni ujawniają, co przeżyli jako 7-, 8-, 9-, 10- czy 12-latkowie. Historie perwersyjne. Do molestowania dochodziło podczas lekcji religii, spowiedzi czy na plebaniach. Obraz Matki Boskiej kolorowanej przez dziewczynki przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej przeplata się z opowieścią o dotyku w miejscach intymnych. Zdjęcie w białej sukience, symbolizujące niewinność, dziecięcy brak grzechu zderza się z apetytem seksualnym księdza przygotowującego dziewczynki do przyjęcia Pierwszej Komunii. Dokument operuje zresztą wieloma symbolami. Wielkie gmachy kościołów i wystąpienia hierarchów ex cathedra zderzane są z zachowaniami ofiar spacerujących po Krakowie w pobliżu słynnego okna papieskiego na Franciszkańskiej 3, jedzących obiad czy rozmawiających o swoich przeżyciach. To reakcje zwykłych, często nadal pogubionych w życiu ludzi z próbami samobójczymi na koncie.

Film dotyka polskich świętości. Pokazany jest m.in. tak ważny dla polskiego katolicyzmu Licheń. Z pięknym sanktuarium w Licheniu łączy się jednak koszmarna historia jego kustosza gwałcącego w ciemnym pokoju małego chłopca, który zdecydował się wysłać wszystkie swoje oszczędności właśnie na budowę sanktuarium. Niewinny zryw serca, dobroci dziecka zostaje zbrukany w najgorszy możliwy sposób. To jedna z najbardziej mrocznych historii tego filmu, gdzie słowo „masturbacja” wydaje się niewinną igraszką w porównaniu z innymi zachowaniami pedofilskimi. Chłopiec po latach, mimo swoich przeżyć, zostaje księdzem.

Tomasz i Marek Sekielscy o filmie "Tylko nie mów nikomu"

Źródło:
TVN

Inne ofiary często wracają do swoich oprawców. Dlaczego? Psycholog tłumaczy to syndromem sztokholmskim oraz mechanizmem oswajania dziecka i jego rodzica przez księży będących często przyjaciółmi rodziny. Osobami, którym rodzice wierzą bardziej niż własnemu synowi, mimo że ten nagle przestaje jeść, wpada w anoreksję i ociera się o śmierć. Dopiero reakcja lekarki, która nie tylko leczy, ale również pisze list do biskupa w tej sprawie w 1988 r., otwiera rodzicom oczy.

- Nic nie zostało podkoloryzowane. Różne historie są ilustrowane różnymi ujęciami, ale nie ma tam odgrywanych scenek i tym podobnych rzeczy. Wszystko jest na zasadzie symboli i wszystko rozgrywa się mocno na podstawie tego, co mówią ofiary - zapewnia Tomasz Sekielski. Producent Marek Sekielski dodaje, że historii było o wiele więcej, zgłosiło się ponad 100 osób, które chciały opowiedzieć swoje przeżycia.

Pedofilia w kościele. Oto księża, którzy ukrywali księży ped...

Film braci Tomasza i Marka Sekielskich jest zbiorem tychże historii opowiedzianych przez ofiary księży pedofilów. Jest również materiałem śledczym, w którym reżyser Tomasz Sekielski próbuje znaleźć odpowiedź na podstawowe pytanie: dlaczego księża, na których ciążą prawomocne wyroki sądowe albo nadal sprawują swoje funkcje, albo przenoszeni są z parafii do parafii, gdzie często nadal mają kontakt z dziećmi za wiedzą swoich zwierzchników.

Tutaj Sekielski jest bezkompromisowy w swoim dążeniu do prawdy. Jeździ po całej Polsce i sam przed kamerą wielokrotnie zadaje to pytanie proboszczom i współpracownikom księży. Spotyka się z różnymi reakcjami. Jedną z tych bardziej skandalicznych są słowa ks. Adama Jabłońskiego, naczelnego kapłana więziennictwa, kryjącego księdza Pawła K. w swoim domu, który mimo ciążących nam nim zarzutów odprawia msze w pobliskiej kaplicy: „Chyba bardzo nie lubicie Kościoła, skoro wam się, kurwa, chce całą niedzielę ścigać księdza” - w taki sposób ks. Jabłoński usiłuje zniechęcić dziennikarzy do prowadzenia śledztwa. Inny proboszcz nazywa dziennikarzy hienami, mimo że ci pokazują mu wydruk wyroku sądowego w sprawie innego księdza pedofila odprawiającego rekolekcje.

Żaden z księży ani hierarchów kościelnych nie zgodził się wystąpić przed kamerą. W filmie mówią poszkodowani oraz księża pedofile, do których po latach przyjeżdżają ofiary już jako dorośli, próbując zrozumieć, czemu akurat im przydarzył się ten dramat, co czują sprawcy i czy żałują za swoje czyny. Rozmowy te nagrywane są ukrytą kamerą.

Te konfrontacje są najważniejszym elementem filmu. Dowodem na jego prawdziwość. Czy pedofile żałują po latach? Różnie. Niektórzy rozumieją swoje winy, inni obwiniają ofiary, mówiąc: przecież chciałeś, miałeś duży apetyt, byłeś rozbudzony. Część księży unika jednak bolesnej konfrontacji i trudnego kontaktu z ofiarami. To jest największy zarzut tego filmu wobec nich.

Ile prawdy jest w filmie "Kler"? Wojciech Smarzowski oparł s...

Czy film oskarża Kościół? Nie w rozumieniu wspólnoty ludzi wierzących. Wierni reagują. Zwykli ludzie, lekarka, Irena Drewla, mieszkańcy wsi chcą coś zrobić. Piszą listy do biskupów, rozmawiają o pedofilii, nie unikają tematu. Film oskarża jednak dosadnie i bez żadnych ogródek hierarchów i książęta Kościoła, biskupów: Nycza, Gądeckiego, Głódzia, Tyrawę, Suskiego, Gulbinowicza, Dziwisza. Oskarżenia są mocne: zaniechania, tuszowania pedofilii i przyczynienia się do piekła dzieci. - Jeśli jest piekło, to tak właśnie je sobie wyobrażam - mówi o swoich przeżyciach jedna z ofiar. Dokument pokazuje bezradność prymasa Wojciecha Polaka, który na konferencji prasowej nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile przypadków w raporcie na temat pedofilii, nad którym pracuje Kościół, zostało zgłoszonych przez organy kościelne przez samych hierarchów. W raporcie Kościół ujawnił 385 przypadków pedofilii w parafiach i 280 w zakonach.

- Pedofilia nie jest zjawiskiem, które występuje jedynie w Kościele - tłumaczą biskupi. I mają rację, występuje w różnych środowiskach. Do 2001 r. obowiązywała jednak tajna instrukcja Kościoła, która nakazywała nie upubliczniać przypadków pedofilii w Kościele. - Nie wszyscy księża dokonujący aktów pedofilskich są pedofilami - tłumaczy psycholog w filmie. - Często jest to rodzaj kompensacji, a ofiarami stają się dzieci jako te najbardziej bezbronne - dodaje. - W Kościele dochodziło do instytucjonalnej ochrony sprawców - uważają jednak ofiary.

Sposób reagowania, zaniechania i próby tuszowania tych aktów uderzają obecnie w Kościół, nie tylko w hierarchów, ale i całą wspólnotę. W filmie braci Sekielskich pokazane jest obalenie pomnika ks. Jankowskiego, a były prezydent Lech Wałęsa mówi o tym, że ludzie „zbyt łatwo osądzają.” Przez lata zaniedbań, izolowania ofiar i przenoszenia księży pedofilów z parafii do parafii, a nawet łamania prawa i umożliwiania im pełnienia swoich funkcji, dalszej pracy z dziećmi, popełniano zło. Zło, które z opóźnieniem uderza w Kościół i w jego świętości.

Film Sekielskich jest ważnym dokumentem. Stanie się zapewne częścią naszej dyskusji o pedofilii w Polsce. Można mieć nadzieję, że nie będzie częścią wojny polsko-polskiej o wartości, elementem kampanii wyborczej czy walki z Kościołem.

Oby nie był również wrzucany do jednego worka z historią Elżbiety Podleśnej profanującej wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, z przemówieniem Leszka Jażdżewskiego porównującego Kościół do taplających się w błocie świń czy dyskusją o Bogu i wartościach w kontekście wyborów.

Temat skrzywdzonych dzieci jest zbyt ważny. A walka o ich godność i ochrona kolejnych potencjalnych ofiar jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od barw politycznych i światopoglądu. Bez upolityczniania tej kwestii.

Wideo

Materiał oryginalny: Pedofilia w Kościele. Tomasz Sekielski w filmie "Tylko nie mów nikomu" ujawnia dwa nieznane wcześniej przypadki molestowania - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ja film "Kler" obejrzałem na stronie http://forom.pl/kler

ciężko znaleźć dobry link do filmu w dobrej jakości ale ta wersja na 50calowym tv byla swietnej jakosci

P
PIS to smieci
2019-05-10T22:35:36 02:00, Gość:

Do przewrócenia monumentu ks.Jankowskiego stojącego niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku,nagranie filmowe z tego zdarzenia udostępnił na portalu społecznościowym dziennikarz Tomasz Sekielski ktory poniesie konsekwencje, jak okaże się, że wiedział wcześniej o planowanym "akcie wandalizmu"Zyd nigdy nie byl chlopem panszczyznianym !

i dobrze ze Jankowskiego pedofila pomnik obalili teraz czas wywlec go z trumny razem z jego patronem janem pawlem nr 2 i oba trupy powiesic na szubienicy razem z kaczynskim i rydzykiem

J
Jan pawel alfons
2019-05-11T01:30:37 02:00, Mirror:

Święty patron pedofili przewraca się w swoim watykańskim grobie. Powinni mu powiększyć ten sarkofag. Obiecał swoim protegowanym dzieciojebcom święty spokój aż do końca świata (a może nawet dzień dłużej), a tu taka lipa. Na całym świecie szambo się wylewa spod księżowskich sukien.

ksieza powinni zoistac wykastrowani to pomoze im w tym ich wynaturzonym celibacie a religia powinna byc prawnie zabroniona bo to opium dla ciemnego ludu a sadystyczne zakonnice wypedzone na 4 strony swiata

r
religia opium dla ludu
2019-05-11T13:36:31 02:00, Gość:

Sądząc po komentarzach, sukienkowym pedofilom nie spadnie włos z głowy. Broni ich potężna organizacja, spora część zaślepionych wiernych, dodatkowo sprzyja obecny rząd. Irlandia stanęła na wysokości zadania. Powiedzieli STOP krzywdzeniu dzieci.

ksieza powinni zoistac wykastrowani to pomoze im w tym ich wynaturzonym celibacie a religia powinna byc prawnie zabroniona bo to opium dla ciemnego ludu a sadystyczne zakonnice wypedzone na 4 strony swiata

P
PIS klerykalna sitwa
2019-05-11T13:26:44 02:00, Gość:

komunistyczny prokurator piotrowicz będzie bronił tych pedofili - ma w tym spore doświadczenie, a i cały pis się do obrony kieckowych dołoży

Tymczasem nowa partia Roberta Biedronia o nazwie WIOSNA jest super. Po raz pierwszy ktos tak otwarcie rozpoczął walke o nowoczesna, postepowa i europejska Polske z gnijącymi silami wstecznictwa, klerykalizmu i faszyzmu. Kondordat trzeba zerwac jednostronnie i nie negocjowac nowego dopóki pedofliski kler nie wyda do więzienia tych którzy gwałcą nasze dzieci, dopóki tłusty, bogaty kler nie odda kasy która zagarnął z Funduszu Koscielnego i innych dotacji z naszych podatkow, dopoki religia nie zostanie wywalona ze szkół które sa do oswiecenia ludzi a nie do szerzenia katolickiego ciemnogrodu. Aborcja musi być za darmo dostępna dla kazdej kobiety az do 12 tygodnia ciąży. Kaczynskiego który chcial zostac zlodziejskim deweloperem wiezowcow i innych zachłannych zlodziei z PIS i tych co łamali prawo i Konstytucje przez ostatnie 4 lata trzeba postawic przed Trybunalem Stanu gdzie odpowiedza za swoje przekręty.

W
WIOSNA
2019-05-12T14:43:11 02:00, swoje dzieciństwo:

Sekielski

Tymczasem nowa partia Roberta Biedronia o nazwie WIOSNA jest super. Po raz pierwszy ktos tak otwarcie rozpoczął walke o nowoczesna, postepowa i europejska Polske z gnijącymi silami wstecznictwa, klerykalizmu i faszyzmu. Kondordat trzeba zerwac jednostronnie i nie negocjowac nowego dopóki pedofliski kler nie wyda do więzienia tych którzy gwałcą nasze dzieci, dopóki tłusty, bogaty kler nie odda kasy która zagarnął z Funduszu Koscielnego i innych dotacji z naszych podatkow, dopoki religia nie zostanie wywalona ze szkół które sa do oswiecenia ludzi a nie do szerzenia katolickiego ciemnogrodu. Aborcja musi być za darmo dostępna dla kazdej kobiety az do 12 tygodnia ciąży. Kaczynskiego który chcial zostac zlodziejskim deweloperem wiezowcow i innych zachłannych zlodziei z PIS i tych co łamali prawo i Konstytucje przez ostatnie 4 lata trzeba postawic przed Trybunalem Stanu gdzie odpowiedza za swoje przekręty.

a
a
2019-05-11T14:04:43 02:00, Brzeszczot.:

Reżyser Tomasz S. został wyszkolony i wykreowany przez dyspozycyjnych i funkcyjnych pracowników stacji telewizyjnej założonej przez TW SB "Mewę". To człowiek kryptokomuny i eurobolszewii. Natomiast ta stacja przez całą dobę sączy jad nienawiści do wszystkiego co polskie i katolickie. A w tym przytaczanym przypadku można skonstatować ze smutkiem "jaki prezydent taki ksiądz". W zdecydowanej większości wynoszącej ponad 99,99% nasze Czcigodne i Zacne Osoby Duchowne z niezłomnym Ojcem Dyrektorem na czele służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Ten, kto podważa ten oczywisty fakt nie jest godny miana nie tylko Katolika, ale i Polaka.

2019-05-11T15:14:06 02:00, golwes:

Ty tak na poważnie .

umysl wyprany przez Radio marycha i Tv trwam. dla takich PISowskich debili tylko eutanazja....

w
w
2019-05-11T14:04:43 02:00, Brzeszczot.:

Reżyser Tomasz S. został wyszkolony i wykreowany przez dyspozycyjnych i funkcyjnych pracowników stacji telewizyjnej założonej przez TW SB "Mewę". To człowiek kryptokomuny i eurobolszewii. Natomiast ta stacja przez całą dobę sączy jad nienawiści do wszystkiego co polskie i katolickie. A w tym przytaczanym przypadku można skonstatować ze smutkiem "jaki prezydent taki ksiądz". W zdecydowanej większości wynoszącej ponad 99,99% nasze Czcigodne i Zacne Osoby Duchowne z niezłomnym Ojcem Dyrektorem na czele służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Ten, kto podważa ten oczywisty fakt nie jest godny miana nie tylko Katolika, ale i Polaka.

ojciec rydzyk to zwykly zlodziej i pedofil do tego wyborca faszystowskiego PIS. Ja jestem dumnym Polakiem i tobie PISuarze nic do tego zeby decydowac kto jest Polakiem a kto nim nie jest. Idz bic poklony przed brzoza smolenska gdzie zdechl twoj idolek lechu kaczynski.

a
a
2019-05-12T09:46:42 02:00, katolik z fary:

Najpierw profanacja wizerunku NMP, a później ten oszczerczy i paszkwilancki film kryptokomunisty Tomasza S. Widać wyraźnie, że jest to zaplanowany i ściśle skoordynowany antypolski atak na nasze najświętsze narodowe wartości.

2019-05-14T12:24:30 02:00, a:

sram na te wasze pedofilsko - PISowskie wartosci na wybory ide i glosuje na PO zeby was zdeptać wy moherowy rydzykowe PISdy

nasza najswietsza narodowa wartoscia jest Unia Europejska i konstytucja RP, czlonkostwo w NATO i ONZ a nie jakies tam obrazy z czestochowy czy inne wymysły kleru

s
s
2019-05-11T16:22:30 02:00, Elgiebetuś Kozojebcow:

jeśli ksiądz uczy nastolatka masturbacji to jest pedofilia i nastolatkowi pozostaje trauma na cale zycie.

Jeśli przedszkolaka uczy masturbacji profesjonalista ze środowiska LGBT to jest europeizacja mlodziezy i wychowywanie wyborcow teczowej Koalicji Europejskiej

tak tylko nauczyciele w szkole nie wsadzaja swoich prykow w odbyty tak jak to robia ksieza jest spora roznica pomiedzy nauka masturbacji a gwałtem lub wymuszaniem seksu oralnego

d
do biskupa Glodzia
2019-05-11T16:22:30 02:00, Elgiebetuś Kozojebcow:

jeśli ksiądz uczy nastolatka masturbacji to jest pedofilia i nastolatkowi pozostaje trauma na cale życie.

To zdanie jest na wskroś fałszywe.

Jeśli przedszkolaka uczy masturbacji profesjonalista ze środowiska LGBT to jest europeizacja mlodziezy i wychowywanie wyborcow teczowej Koalicji Europejskiej.

A to zdanie jest na wskroś prawdziwe.

2019-05-11T16:58:43 02:00, Brzeszczotto:

Dzisiejsi absolwenci wygasłych i upadłych gimnazjów nie odróżniają fałszu od prawdy.

widac jasnie wielmozny pan arcybiskup ma duzo pedofilii na sumieniu, widac trzesie dupa jak reszta tego zboczonego, PISowskiego episkopatu, po wyborach wywieziemy ich wszystkich na taczkach na kupe gnoju zeby sobie tam gnili na wieki wiekow amen

w
w
2019-05-11T20:03:07 02:00, Gość:

Niech też zobrazuje sytuacje dzieci w konkubinatach gdzie znaczny ich procent doświadcza okrutnej przemocy. Patologiczne związki cierpiące dzieci- tyle że w tym temacie Sekielski mógłby się narazić Biedroniowi i Holland.

tak a w idealnych malzenstwach hetero- katolickich jest raj na ziemi tam gdzie biora PISowskie 500 plus na wodke czy dragi

a
ave maryja i chuj
2019-05-11T20:07:25 02:00, Gość:

Witam, spotkam się z Mężczyzną na skromne i sekretne wizyty. Mam 24 wiosen jestem po rozwodzie i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten serwis : www.czatkobiet.pl/xlenkax

2019-05-11T20:20:58 02:00, POdpytam:

Pytanie do moderatora KL. - czy stręczycielstwo jest karalne ?

w Polsce widac nie bo glowna organizacja streczycielska jest kler katolicki :)

S
Sekielski ma racje
2019-05-10T17:45:45 02:00, Exkatolik:

Kościół katolicki to chlew pełen obornika. Księża są jak napalone knury. Dość. Wypisuję się, nie chcę mieć z nimi nic wspólnego, żadnych wizyt po kolędzie, żadnego spowiadania, zadnych mszy i wizyt w kościele. Dosyć.

2019-05-11T14:39:09 02:00, Brzeszczot:

Zbluźniłeś kozi synu. Ukorz się, upadnij na twarz i proś o przebaczenie komuchu, a być może to świętokradztwo i bluźnierstwo będzie ci wybaczone. Natomiast towarzysz Stanisław P. to dobry, bo nawrócony komunista. On za lata służby czerwonym zdrajcom i renegatom oraz za przynależność do sowieckiej agentury PZPR, teraz w pocie czoła służy Narodowi i Wolnej Polsce. Niestety tak ciepło nie można się wyrazić o innych członkach tej agentury, czy agentach TW SB tak licznie zasilających postkomunistyczne partie i stowarzyszenia oraz te partie czy ugrupowania założone przez byłych funkcjonariuszy i agentów komunistycznej bezpieki PRL.

2019-05-11T17:54:30 02:00, Kurdup el Kapiszon:

Masz na myśli np. dwie partie założone przez TW Balbinę? Racja, racja...

2019-05-11T21:32:33 02:00, odPOwiadam:

jedna to "RUCHaj Paligłupa" druga "Wiosna Sorosa"

PIS to partia popierajaca klechy, faszyzm i pedofilie. Obyscie zdechli wraz z ta wasza religia. amen.

a
a
2019-05-12T09:46:42 02:00, katolik z fary:

Najpierw profanacja wizerunku NMP, a później ten oszczerczy i paszkwilancki film kryptokomunisty Tomasza S. Widać wyraźnie, że jest to zaplanowany i ściśle skoordynowany antypolski atak na nasze najświętsze narodowe wartości.

sram na te wasze pedofilsko - PISowskie wartosci na wybory ide i glosuje na PO zeby was zdeptać wy moherowy rydzykowe PISdy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3