Spośród 8,5 tys. członków SM "Południe" wnioski o wyodrębnienie własności złożyło 330. Uzyskanie prawa do tej własności dała znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Istotną różnicą pomiędzy spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, a odrębną własnością jest to, że odrębna własność jest ściśle związana z udziałem we współwłasności gruntu, na którym stoi blok z naszym mieszkaniem.
Członkowie SM "Południe" mogliby już
uzyskać prawo do odrębnej własności, ale ze współwłasnością gruntu na zasadzie użytkowania wieczystego. Z tej jednak możliwości ci, którzy złożyli wnioski o uzyskanie odrębnej własnośc,i nie chcą skorzystać. Zależy im bowiem na własności gruntu, a nie użytkowaniu wieczystym. To jednak wydłuży całą procedurę. Jest to związane z koniecznością wyceny terenów, na których stoją bloki. Zdaniem Zbigniewa Lewandowskiego, prezesa SM "Południe", sprawy związane z wykupem gruntu od miasta mogą jeszcze potrwać do dwóch lat.
Ile będzie kosztowało
uzyskanie udziału we współwłasności gruntu? Średnio około 300 zł. Wszystko jednak wskazuje na to, że koszty zostaną podzielone - część opłaty weźmie na siebie spółdzielca, część spółdzielnia. - Koszty poniesione przez spółdzielcę przy uzyskaniu współwłasności gruntu będą jednorazowe - zapewnia prezes. Gdyby doszło do wyodrębnienia z udziałem gruntu na zasadzie użytkowania wieczystego, opłata byłaby niższa, ale trzeba byłoby ją wnosić każdego roku.
**
