MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pensje coraz niższe

Agnieszka Domka-Rybka, Infografika Monika Wieczorkowska
Średnia pensja na Kuajwach i Pomorzu w  styczniu i lutym 2009 roku
Średnia pensja na Kuajwach i Pomorzu w styczniu i lutym 2009 roku
Kryzys sięgnął już do naszych kieszeni. Jeszcze w grudniu mieszkaniec regionu zarabiał średnio 1.900 zł na rękę. Teraz - niewiele ponad 1.800 zł.

- Ja nawet tyle nie dostaję - komentuje statystyczną pensję pani Weronika, która pracuje w sklepie spożywczym przy ulicy Konopnickiej na bydgoskim Szwederowie. - Co miesiąc mogę liczyć zaledwie na 800 złotych z kawałkiem.

 

- Powinienem chyba skakać ze szczęścia, że już jestem na emeryturze - stwierdza z kolei Mieczysław Staszewski z Gniewkowa. - Nikt mnie nie pośle na zieloną trawkę, nie obniży emerytury, a pieniądze zawsze wpłyną na konto pod koniec miesiąca.

 

Będzie jeszcze gorzej

 

- Pensje będą jeszcze niższe - alarmuje tymczasem Mirosław Ślachciak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. - Możemy płacić tylko tyle, ile wypracujemy. W ramach oszczędności szefowie firm rezygnują też z dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, m.in. z premii.

 

Kryzys na własnej skórze odczuli już budowlańcy i pracownicy zatrudnieni w przemyśle. Ze statystyk wynika, że ich wynagrodzenia mogły spaść nawet o połowę.

W branży finansowej - bankach i pośrednictwach - pensje poleciały w dół o 30 proc. - Dotyczy to przede wszystkim sprzedających kredyty hipoteczne i inwestycyjne - uważa Michał Macierzyński, ekspert z portalu Bankier.pl.

 

Podobne kłopoty mają pośrednicy nieruchomości. - Mieszkania się nie sprzedają, więc nie ma prowizji - komentuje Jerzy Jerka z firmy Techinwest w Bydgoszczy, która zajmuje się m.in. sprzedażą nieruchomości na rynku wtórnym.

 

Już od jakiegoś czasu na swoje zarobki narzekają ochroniarze. Zarabiają aż o 42 proc. mniej od średniej płacy dla regionu. Podobnie sprzedawcy, zwłaszcza w sklepach spożywczych.

Okazuje się, że najlepiej teraz pracować w branży informatycznej. Można tam zarobić prawie dwa razy tyle, ile wynosi przeciętne płaca w Kujawsko-Pomorskiem.

 

Szczęście w nieszczęściu

 

- Dziś to ogromne szczęście, że się w ogóle ma pracę! - przyznaje prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club. Szacuje, że w ciągu trzech najbliższych lat swoje posady straci 800 tysięcy - do miliona Polaków.

 

- W tym czasie stopa bezrobocia będzie rosła 2-3 procent, a produkcja spadała 10-15 procent rocznie - dowodzi Gomułka. - Lepiej obniżać pensje niż zwalniać ludzi, to reakcja obronna firm na kryzys. Tylko w ten sposób uratujemy miejsca pracy.

 

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska