Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pesa dostanie pieniądze na Innowacyjne Centrum Badań i Rozwoju. Ma kosztować 7,6 mln zł

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Biuro projektowe Pesy
Biuro projektowe Pesy Pesa
Dofinansowanie rozbudowy biura konstrukcyjnego wraz z laboratorium badawczym największego polskiego producenta pojazdów szynowych jest już przesądzone. Dziś stosowną umowę podpisali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i bydgoskiej Pesy.

Dokument podpisali w imieniu resortu dyrektor Departamentu Innowacji Małgorzata Szczepańska, a ze strony Pesy prezes Tomasz Zaboklicki i wiceprezes Robert Świechowicz. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Celem projektu, którego koszty szacowane są na 7,6 mln zł, z czego 1,7 mln zł to środki Programu Inteligentny Rozwój, jest stworzenie w siedzibie bydgoskiej firmy Innowacyjnego Centrum Badań i Rozwoju oraz nowocześnie wyposażonych laboratoriów: sterowania i uruchamiania pojazdów, systemów informacyjnych, wzornictwa przemysłowego, zabudowy urządzeń elektrycznych, napędów elektrycznych, układów pneumatycznych i klimatyzacji.

Newag wycofał odwołanie do przetargu, który wygrała Pesa. Dotyczył dostawy 13 Elfów

Badaniami i rozwojem w Pesie zajmowano się dotąd w kontenerach biurowych i okresowo przy zakładach produkcyjnych, a to ograniczało możliwości zespołu.

Pesa zapewnia, że ten projekt pozwoli znacząco rozwinąć tzw. działalność B+R (Badania i Rozwój) spółki, przyczyni się do tworzenia najnowocześniejszych pojazdów szynowych o funkcjonalnościach dotychczas niespotykanych na rynku.

Co istotne wszystkie planowane do wykorzystania metody badawcze, które pozwolą na opracowanie innowacyjnych rozwiązań dla elektrycznych zespołów trakcyjnych, będą mogły zostać zastosowane w przyszłych procesach badawczych stanowiąc podstawę dla opracowania rozwiązań dla nowych pojazdów, innych niż EZT (np. lokomotywa, tramwaj, LRV).

Tramwaj Pesy ruszył bez motorniczego [wideo]

Pesa chce kontynuować współpracę z Politechniką Warszawską (płatne staże w B+R) oraz z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, z którym firma związana jest wieloletnią umową.

Wiceminister Jadwiga Emilewicz powiedziała, że wzrost innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki jest priorytetem. Dlatego tak ważna jest współpraca przedsiębiorców i naukowców, prowadząca do nowatorskich rozwiązań, które z sukcesem mogą być wprowadzane na rynek. Tylko w Programie Inteligentny Rozwój dotychczas podpisano 82 umowy w tym zakresie.

Prezes Tomasz Zaboklicki stwierdził, że ta umowa, a w ślad za nią wzrost potencjału innowacyjnego Pesy, to konkretny wyraz wsparcia państwa dla rodzimego przemysłu.

Arkadiusz Sobkowiak, dyrektor Działu Badań i Rozwoju Pesy wyliczył, że jeszcze osiem – dziewięć lat temu w tym dziale (już wtedy największym w branży w tej części Europy) pracowało ok. 70 inżynierów, potem 200, dziś 350. To konstruktorzy, technolodzy, designerzy pracujący nad bardzo szczegółowymi innowacyjnymi rozwiązaniami w pojazdach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska