Firmy, które zostały uznane gospodarczymi filarami regionu kujawsko-pomorskiego w 2014 roku takie miano zdobywały już w poprzednich latach.
Co się składa na ocenę? Stabilność, znaczenie jako pracodawców mających wpływ na rozwój regionu, wspierają i promują zatrudnienie, umożliwiają rozwój przedsiębiorczości, a także są zaangażowane w działania dla lokalnej społeczności. To cechy Filarów Polskiej Gospodarki w każdym województwie. Firmy typują samorządowcy z danego regionu i oni też później oceniają i decydują, która ze zgłoszonych spełnia warunki.
Nagroda Polskiej Rady Biznesu 2015. Wśród 10 finalistów jest Jarosław Józefowicz, prezes TZMO
Bydgoska Pesa, toruńskie "Opatrunki" i Mondi w Świeciu także w w poprzednich latach zdobywały tytuły Gospodarczych Filarów Regionu.
Nic dziwnego. Pesa daje zatrudnienie kilku tysiącom pracowników, wygrywa przetargi na zagranicznych rynkach. "Opatrunki" zaś kilka dni temu zostały także regionalnym laureatem rankingu "Orły Eksportu". Nagrodę przyznawaną przez dziennik "Rzeczpospolita" dostały w czterech kategoriach: Najlepszy Eksporter, Najdynamiczniejszy Eksporter, Eksportowy Produkt i Osobowość Eksportu (prezes Jarosław Józefowicz). "Rzeczpospolita" typowała TOP 10 - najbardziej perspektywiczne rynki dla polskiego eksportu.
Samorządowy menedżer
Podczas tej samej gali "Pulsu biznesu" od kilku lat honorowane są także najlepsze gminy. Także tu kandydatów typują samorządowcy (nie można głosować na siebie). Wskazują tych, którzy dobrze zarządzają finansami gminy, efektywnie pozyskują zewnętrzne fundusze, budują aktywną społeczność i inwestują w ochronę środowiska.
W Kujawsko-Pomorskiem na miano samorządowego menedżera 2014 zasłużyli: Michał Zaleski (prezydent Torunia), Tadeusz Pogoda (burmistrz Świecia) i Ryszard Brejza (prezydent Inowrocławia).
Jak to jest być samorządowym liderem regionu? - Nie zastanawiałem się - odpowiada Ryszard Brejza. Ma na głowie dzisiejsze rozpoczęcie budowy obwodnicy miasta, o co od lat walczył razem z mieszkańcami. - Mam nadzieję, że obwodnica wpłynie na rozpowszechnienie naszych działań w tworzeniu klimatu przyjaznego dla biznesu.
Prezydent przypomniał, że miasto zainwestowało w uzbrojenie ponad 30 ha Inowrocławskiego Obszaru Gospodarczego. - Mamy kilku inwestorów. Jeden zaczyna działalność za kilka tygodni, kolejni rozpoczynają prace. Mamy też zgłoszenia od następnych inwestorów o chęci nabycia działek.
