- Przeprowadzone niedawno badanie Carbon Black wskazuje, że aż 7 na 10 klientów zrezygnowałoby z korzystania z usług firmy, której systemy informatyczne zostałyby sparaliżowane przez ransomware. Dlatego każda organizacja, która chce uniknąć dotkliwych strat wynikających z infekcji ransomware, powinna w swojej strategii bezpieczeństwa informatycznego uwzględnić wykorzystywanie backupu w chmurze. Ta forma ochrony zasobów IT szybko zyskuje popularność także dlatego, że stanowi ważny element szerszej strategii gwarantowania stałej dostępności danych i ciągłości działania. Przedsiębiorcy zaczynają rozumieć, że poleganie jedynie na lokalnym backupie i infrastrukturze nie jest optymalną strategią. Ransomware może łatwo pozbawić firmę dostępu do własnych systemów ale też danych partnerów i klientów. Posiadanie usługi backupu online często okazuje się wybawieniem, gdy w momencie utraty danych na urządzeniach lokalnych firma może szybko odzyskać je z aktualnej kopii zapasowej przechowywanej w chmurze- mówi Marcin Zmaczyński, dyrektor regionalny Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej.
W celu ochrony przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware warto stosować podstawowe narzędzia i reguły zabezpieczeń – renomowane programy antywirusowe, firewalle, aktualizowanie systemu operacyjnego oraz unikanie klikania w podejrzane linki czy pobierania plików z niepewnych źródeł. Niestety te działania nie zawsze wystarczają, miedzy innymi dlatego, że kolejne mutacje złośliwego kodu potrafią ominąć wcześniej załatane luki w systemach. Gdy ransomware zaatakuje komputery, wtedy jedynym ratunkiem może okazać się posiadanie aktualnej kopii zapasowej w zewnętrznej, bezpiecznej lokalizacji, z której użytkownik może szybko przywrócić system do działania.
- Pomimo obaw niektórych rodzimych organizacji, badania rynkowe pokazują, że to właśnie chęć lepszego zabezpieczenia danych motywuje firmy do wdrażania takich usług, jak cloud backup czy odzyskiwanie awaryjne w oparciu o chmurę (DRaaS). Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Clutch wśród małych i średnich firm, największą korzyścią ze stosowania backupu w chmurze jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa danych. Także niedawne badanie firmy NetApp pokazało, że główną motywacją przedsiębiorstw z regionu EMEA przy wdrażaniu chmury jest chęć zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. 60 proc. dyrektorów ds. IT z tego regionu dostrzega możliwość usprawnienia ochrony zasobów informatycznych poprzez wykorzystanie modelu cloud. Nie ma więc przypadku w tym, że większość nowoczesnych przedsiębiorstw wykonuje zdecydowany zwrot ku chmurze, m.in. w celu lepszej ochrony zasobów IT. Cloud backup oraz posiadanie planu awaryjnego opartego na środowisku chmurowym okazują się nieocenionymi narzędziami dla firm poważnie podchodzących do przeciwdziałania zagrożeniom typu ransomware i kwestii bezpieczeństwa informatycznego – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.
OBEJRZYJ WIDEO:
Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym
