Choć na pozór to osada jakich wiele, pod jednym względem jest absolutnie wyjątkowa. Tu znajduje się geometryczny środek Polski.
Dawniej miasto
Dumni ze swojego centralnego położenia piątkowianie podkreślają, że ich wieś, która kiedyś była miastem chlubi się ciekawymi dziejami. Jej nazwa wywodzi się od cotygodniowych targów, które odbywały się tu od XII w. Położony nad dwiema rzekami Piątek otrzymał prawa miejskie w XIV w. i w tym czasie należał do silnych ośrodków rzemieślniczo-handlowych. Dużą sławą cieszyło się warzone tu piwo. Rozwój grodu zahamował potop szwedzki i wielki pożar pod koniec XVII w., który go niemal doszczętnie zniszczył. Innym smutnym momentem w dziejach Piątka było odebranie mu praw miejskich w 1870 r. W ten sposób zaborca ukarał mieszczan za udział i wspieranie powstania styczniowego.
Pomnik zaświadcza
Dziś Piątek jest nadal wsią, tyle że gminną. Nadal odbywają się tu targi, jednak nie w piątki, lecz w poniedziałki. Rekompensatą za dziejowe razy jest sława jaką miejscowości przyniosło wytyczenie w jej sercu geometrycznego środka Polski. Ten doniosły fakt upamiętniono pomnikiem, przy którym dziś chętnie zatrzymują się turyści i pstrykają fotki. Obelisk stoi dokładnie w miejscu, w którym niegdyś znajdował się wielki kamień. Turystów, których zwabi środek Polski powinny też zainteresować XIX-wieczne kramy oraz gotycka świątynia z XV w.