Piątka dla zwierząt - Senat nie odrzucił, a przyjął ustawę o ochronie zwierząt z poprawkami

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Jeden z banerów, który rolnicy przynieśli na protest w Warszawie Adam Jankowski
Zakończyły się prace Senatu PR nad ustawą o ochronie zwierząt, nazywanej też "piątką Kaczyńskiego". - Zapisy, które powinny się tam znaleźć, powinny dotyczyć ochrony zwierząt, a nie ingerować w produkcję, hodowlę, czy handel - mówił we wtorek senator Jacek Włosowicz. Senatorowie przegłosowali poprawki w "piątce dla zwierząt".

We wtorek przeciw piątce dla zwierząt w Warszawie protestowali rolnicy:

Senatorowie głosowali nad wnioskami i poprawkami zgłoszonymi do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt 14 października po godzinie 15:00. Izba wprowadziła 36 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Więcej aktualności:

Piątka dla zwierząt - jakie zmiany przyjął Senat? Ubój rytualny bez zmian do 2025 roku

________________________
"Po rozpatrzeniu wszystkich wniosków i poprawek zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, komisje przedstawią Senatowi swoją rekomendację", podał Senat RP na Twitterze. Początkowo zapowiadano, że Senat wznowi obrady w środę (14.10) o godz. 12:30, nastąpiło przesunięcie na godzinę 13:00, a teraz na 15:00. Komisje Rolnictwa i Ustawodawcza zakończyły posiedzenie kwadrans po godzinie 12:00.

Jakie poprawki w tzw. piątce dla zwierząt komisje rekomendują Senatowi?

Po rozpatrzeniu zgłoszonych do nowelizacji wniosków i poprawek komisje rekomendują Senatowi przyjęcie kilkunastu poprawek dotyczących m. in.:

  • prowadzenia hodowli zwierząt futerkowych na dotychczasowych zasadach do 31.07.2023 r.,
  • prowadzenia działalności w zakresie tzw. uboju rytualnego na dotychczasowych zasadach do 31.12.2025 r.
  • poprawki wyłączającej „wymóg pozbawienia świadomości w przypadku poddawania drobiu ubojowi szczególnym sposobem przewidzianym przez obrządek religijny związku wyznaniowego”.

POSIEDZENIE I GŁOSOWANIE SENATU 14.10.2020 na żywo

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy

  • za 24
  • przeciw 64
  • wstrzymało się 9

Głosowało 97 senatorów

Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek

  • za 2
  • przeciw 97
  • wstrzymało się 1

Głosowało 100 senatorów

Posiedzenie Komisji Rolnictwa w Senacie 14.10.2020

Połączone komisje głosowały nad ponad 60 poprawkami. Na początek wniosek o odrzucenie w całości ustawy: 13 głosów za, 18 przeciw, 1 wstrzymujący. Komisje zdecydowały o odrzuceniu wniosku o odrzuceniu ustawy w całości. Kolejny był wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek - nikt nie poprał, wniosek odrzucony. Senat wznowi obrady o godz. 15:00

Senator Marek Pęk cytowany przez Prawo i Sprawiedliwość na Twitterze: - Apeluję do wszystkich senatorów, aby przegłosowali takie poprawki, które znajdą poparcie w Sejmie. W Senacie został wypracowany kompromis. Złożone przez nas poprawki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom.

Do późna we wtorek trwało połączone posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ustawodawczej w celu rozpatrzenia zgłoszonych wniosków i poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Następnie dziś, 14 października 2020, o godzinie 9:30 rozpoczęło się kolejne posiedzenie połączonych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ustawodawczej. Trwało do ok. 12:15.

Senatorowie o "piątce dla zwierząt"

- Trudno jest podejmować próby naprawy tej ustawy. Heroiczną próbę Senat podjął - wypowiada się dla Senat TV senator Jan Maria Jackowski. Dodaje, że zdania senatorów są podzielone. - Komisja ustawodawcza wprowadziła ponad 40 poprawek. Komisja Rolnictwa rekomenduje i to bez głosów sprzeciwu, co charakterystyczne, z udziałem senatorów Prawa i Sprawiedliwości, odrzucenie tej ustawy, co pokazuje, że po głębszym przyjrzeniu się tej ustawie, okazuje, jak wiele problemów ona niesie ze sobą. Nie potrafię powiedzieć czy zostanie przyjęta, czy zostanie odrzucona - komentuje 13 października senator PiS.

- Ta ustawa, która wpłynęła do nas z Sejmu, to jest wielki bubel legislacyjny, wielki bubel prawny, stworzony tylko i wyłącznie na potrzeby wojny politycznej - mówił we wtorek senator Jacek Bury. - Ta ustawa bez względu na to czy zostanie przyjęta, czy nie zostanie przyjęta, wprowadza ogromne zamieszanie - uważa senator Adam Szejnfeld.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie