Tylko wówczas - na wiosnę i latem - mamilarie, rebucje czy echinopsisy okryją się pięknymi, kolorowymi kwiatami.
W połowie sierpnia przestajemy kaktusy nawozić. Jeszcze w październiku stoją w słonecznym miejscu na balkonie, ale już ich nie podlewamy.
Osobiście bardzo lubię kaktusy i niegdyś miałam ich sporą kolekcję. Gdy jednak zmieniłam mieszkanie, warunki tam panujące nie odpowiadają kaktusom. Mają za mało światła i za mały balkon. Toteż ograniczyłam swoją kolekcję do przepięknie kwitnących odmian z gatunku echinopsis i epichyfillum.
Od kiedy nie podlewać?
Pod koniec sierpnia, w obawie przed przymrozkami, trzeba znieść do domu te wrażliwsze, przede wszystkim ferokaktusy i astrofyta. Jeżeli będzie piękna i ciepła jesień, te pozostałe mogą jeszcze do połowy listopada korzystać ze świeżego powietrza. Nie podlewane od października, będą nadal rosły, a ich ciernie nabiorą kolorów, staną się krzepkie i wyrośnięte.
Na zimę ustawiam je na chłodnym parapecie, pod którym zakręcam kaloryfer. W pokoju jest około 15 stopni i kaktusy czują się w nim znakomicie. Gorzej moja rodzina...
Do marca nie dostają ani kropli wody. Ale często je przeglądam, bowiem istnieje niebezpieczeństwo, że zaczną się panoszyć szkodniki, z których najniebezpieczniejsze są wełnowce, wyglądające jak kłaczki waty. Wówczas trzeba roślinkę wyjąć z doniczki, wykruszyć ziemię z korzeni i włożyć do wrzątku, ale takiego, w którym możemy potrzymać rękę. Innym sposobem jest czyszczenie miejsc z wełnowcami pędzelkiem, zanurzonym w denaturacie.
To takie najprostsze, domowe sposoby ułatwiające walkę z tymi szkodnikami. Nie polecam używania środków chemicznych w domu, gdyż grozi to zatruciem całej rodziny.
Kto jest sukulentem?
Kaktusy rosną w obu Amerykach, natomiast sukulenty na całym niemal świecie. Warto wiedzieć, że każdy kaktus jest sukulentem, natomiast nie każdy sukulent jest kaktusem.
Dla tych egzotycznych roślin charakterystyczna jest umiejętność gromadzenia wody w tkankach. Dzięki temu mogą przetrwać okresy suszy w swoich rodzinnych stronach. My, hodując je na parapetach czy w przyokiennych szklarenkach, musimy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z okazami pochodzącymi w większości z pustyń lub z obszarów, gdzie jedynym źródłem wody są górskie mgły. I to w określonych porach roku.
Piękne kwiaty kaktusa
Bożenna Szymańska

Tak kwitnie Rebutia marsoneri. Pamiętajmy, że po kwitnieniu należy wynieść kaktusy na co najmniej czterotygodniowy wypoczynek na balkon lub do ogrodu.
Kolekcjoner kaktusów wie doskonale, że warunkiem ich kwitnienia jest przerwa zimowa, podczas której muszą odpoczywać w chłodnym, ale jasnym miejscu, bez podlewania.