
Pięknie zakręcona bydgoska Wisła
Cały zakręt jest niezwykły i w tym jego znaczenie dla środowiska, turystyki i krajoznawstwa. Dla żeglugi śródlądowej jest poważnym wyzwaniem nawigacyjnym, ale też nadzieją, bo właśnie tu - między Solcem Kujawskim a Bydgoszczą - może powstać, o co zabiegają władze obu miast i urząd marszałkowski, wielki port śródlądowy. Lewy brzeg rzeki (wklęsły) jest głęboki, więc nadaje się na taką inwestycję. Dobrze więc, że internauci tak wysoko ocenili bydgoską Wisłę.
Pogoda na dzień (8.10.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active

Pięknie zakręcona bydgoska Wisła
Spójrzmy najpierw na kształt tego odcinka Wisły: to najostrzejszy zakręt na całej żeglownej Wiśle 942 km (rzeka od źródeł ma 1047 km). Nurt opływa ogromną Kępę Ostromecką zmieniając kierunek ze wschodniego na północno-wschodni. Ponoć Niemcy planowali przekop, by szlak żeglowny ominął kępę od wschodu.
Pogoda na dzień (8.10.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active

Pięknie zakręcona bydgoska Wisła
Jeszcze ok. 12 tys. lat temu Wisła płynęła prosto na zachód do Morza Północnego, żłobiąc szeroką Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką. Płynęła m.in. przez dzisiejsze Bydgoszcz i Nakło, których wtedy oczywiście jeszcze nie było. To schyłek ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, gdy topniała ułożona równoleżnikowo krawędź lądolodu. Pewnego razu, wezbrane wody Wisły popłynęły na północ w miejscu, gdzie ujście miały połączone jednym korytem rzeki Wda i Mątawa. Potem Wisła przebiła się na północ do Bałtyku. Ten dramatyczny w swym ogromie epizod jest widoczny w terenie do dziś - to właśnie zakole największej Polskiej rzeki pod Fordonem.

Pięknie zakręcona bydgoska Wisła
Zakole jest - co tu dużo mówić - piękne. Przy niższym stanie wody (jak było przed jesiennymi opadami) z rzeki wyłaniają się piaszczyste łachy, na których odpoczywają mewy, rybitwy, kormorany, a nawet bieliki, których populacja rośnie. Brzegi są zielone, porośnięte wodolubnymi wierzbami, olchami, topolami i wieloma odmianami krzewów.