Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze będą tylko dla najlepszych

Kamila Mróz
fot. sxc.hu
Toruńska chemia oraz fizyka i astronomia mają największy potencjał badawczy spośród innych takich wydziałów na polskich uniwersytetach!

www.pomorska.pl/student

Serwis Student www.pomorska.pl/student

Wraz z nowym rokiem akademickim wchodzą w życie nowe zasady finansowania nauki, według których tylko dobre jednostki będą miały zapewnione pieniądze na działalność. Dlatego Komisja Badań na rzecz Nauki oceniła, biorąc pod uwagę lata 2005-2009, prawie tysiąc instytucji. Na tej podstawie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało im zaś pięć kategorii.

Słabi muszą się postarać

Najgorsze placówki, czyli należące do czwartej i piątej kategorii, w przyszłym roku dotację statutową dostaną tylko na sześć miesięcy. Ten czas będą musiały wykorzystać na restrukturyzację, zmianę sposobu działania lub starania o przyłączenie do silniejszej placówki.
Resort nauki zapowiada, że zaoszczędzone pieniądze zostaną rozdzielone w konkursach na badania. Będą się tym zajmowały nowo powołane Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Na długiej liście placówek znaleźliśmy także wydziały toruńskich i bydgoskich uczelni.
Po raz kolejny swoją klasę potwierdził Wydział Chemii UMK, który nie tylko zdobył 1. kategorię (A), ale też uplasował się na czele innych uniwersyteckich wydziałów chemicznych.
- To daje ogromy prestiż i lepsze pieniądze - cieszy się prof. Bogusław Buszewski, wybitny chemik, prowadzący w Toruniu m.in. badania związane ze wczesnym wykrywaniem raka. Profesor w instytucie pracuje na supernowoczesnym sprzęcie, który bez kompleksów prezentuje odwiedzającym go noblistom.

Także toruński wydział fizyki, astronomii i informatyki stosowanej jest najlepszym tego typu wydziałem uniwersyteckim. Zresztą, zarówno toruńska astronomia, jak i fizyka od lat cieszą się uznaniem w świecie. Obserwatorium w Piwnicach ma na swoim koncie wiele przełomowych obserwacji, a przy instytucie fizyki funkcjonuje Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej.

Lepsi i gorsi

Kategorię 1. (A), według ministerstwa, otrzymały także: Wydział Technologii i Inżynierii Środowiskowej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP, Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Wydział Filologiczny UMK, Wydział Humanistyczny UMK oraz Wydział Nauk Pedagogicznych UMK.

Kategorię 2. (B) mają: Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medium, Wydział Nauk o Ziemii UMK, Wydział Nauk Historycznych UMK, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, a także Wydział Prawa i Administracji UMK,

Najwięcej sposób naszych jednostek dostało 3. kategorię (również B), to: Wydziały Lekarski i Farmaceutyczny CM, Wydział Teologiczny UMK, Wydział Pedagogiki i Psychologii UKW, Wydział Administracji i Nauk Społecznych UKW, Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska UTP, Wydział Telekomunikacji i Elektrotechniki UTP, Wydział Rolnictwa i Biotechnologii UTP, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UTP, Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych, który jednak działa dopiero od roku.
Kiepską, 4. kategorię (C) uzyskały: Wydział Matematyki Fizyki i Techniki UKW, Wydział Zarządzania UTP i Wydział Nauk Przyrodniczych UKW.

Najgorzej została sklasyfikowana Biblioteka Uniwersytecka UMK, otrzymując jako jedyna z naszych instytucji ostatnią, 5. kategorię (także C).

Podczas oceny eksperci brali pod uwagę m.in. liczbę i stopnie naukowe pracowników, osiągnięcia placówki i jej wyposażenie. Kolejne podsumowanie potencjału badawczego placówek naukowych ma odbyć się najpóźniej za dwa lata.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska