Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na palec. Biobankomaty zdobędą naszą przychylność?

TVN24, (domi)
Fot. sxc
Już za około trzy miesiące na ulicach pojawią się pierwsze biobankomaty - zapowiada TVN CNBC Biznes. Pieniądze będzie z nich można wybrać nie po wpisaniu kodu PIN, lecz po przyłożeniu palca do specjalnego czytnika.

Jak tłumaczy Tadeusz Woszczyński z Hitachi Europe Ltd., biobankomaty z wyglądu nie różnią się od tradycyjnych maszyn. Wyjątkiem jest czytnik, który jest elementem każdego z nich.

- Prześwietla on palec światłem podczerwonym. Hemoglobina znajdująca się we krwi wchłania to światło i dzięki temu możemy uzyskać bardzo dobry i wyraźny obraz naczyń krwionośnych - wyjaśnia Woszczyński.

Technologia, oparta na unikalnym kształcie naczyń krwionośnych w palcu każdego człowieka, od 2002 roku jest standardem w Japonii. Zamiast kodu PIN działa już prawie w co drugim bankomacie w Tokio, Osace, czy Jokohamie.

Zasiłek pod palcem

W Polsce u producenta takich biometrycznych bankomatów zamówiono dziesięć sztuk. Wszystkie trafią na południe kraju - do banków spółdzielczych.

Jak będzie działał ten system? Bank najpierw zeskanuje klientowi palec i zapamięta go w systemie. Potem klient, przykładając palec do skanera w bankomacie, potwierdzi transakcję. Unikalny wzór żył klienta będzie - tak jak kod PIN - przypisany będzie do konkretnej karty.

Na razie banki spółdzielcze chcą te bankomaty wykorzystywać do wypłaty zasiłków społecznych. Będzie to mógł zrobić każdy - nawet ktoś, kto nie ma w banku konta. Wystarczy wcześniej zarejestrować swój palec. Potem - co miesiąc - wystarczy wizyta przy bankomacie, skan palca - i zasiłek zostanie wypłacony co do grosza. Bankomaty nowego typu mają bowiem nawet możliwość wypłaty monet.

Czytnik w każdej maszynie?

Już niedługo ta technologia może się pojawić na polskim rynku masowo. - Rozmowy z MasterCardem, z Visą i z wystawcami kart są obiecujące - zapewnia Adam Matyszek z Wincor Nixdorf, firmy produkującej biobankomaty.

W Polsce w nadchodzącym roku ma być sto takich bankomatów . Oprócz banków spółdzielczych zainteresowanie zgłosił już bank WBK i sieć Euronet. Ta ostatnia jednak czeka, aż na technologię biometryczną zdecydują się same banki. - Wtedy, kiedy ta technologia stanie się standardem i banki standardowo zaczną szyfrować takie dane, podejrzewam, że wszystkie bankomaty zostaną wyposażone w takie czytniki - prognozuje Anna Rogacewicz, dyrektor ds. rozwoju sieci Bankomat24/Euronet.

Nie wszyscy wierzą w szacunki firmy Hitachi, która twierdzi, że w 2011 roku będzie w polsce ok. 3 tysięcy biobankomatów. - To tak naprawdę chwyt marketingowy i w najbliższych latach nic to nie zmieni - mówi Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl. Jego zdaniem banki muszą przede wszystkim przystosować wszystkie bankomaty do odczytywania kart chipowych, które już dziś są znacznie bezpieczniejsze niż karty z paskiem magnetycznym.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska