Pieniądze na wymianę dachu. Rozpraw się z azbestem!

(TIK, MC)
W Bydgoszczy w tym roku dotacja do obiektów wyniesie nie więcej niż 1000 zł do każdej tony unieszkodliwionych lub zabezpieczonych odpadów zawierających azbest
W Bydgoszczy w tym roku dotacja do obiektów wyniesie nie więcej niż 1000 zł do każdej tony unieszkodliwionych lub zabezpieczonych odpadów zawierających azbest sxc
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
- Gdy zrobi się ciepło, chcę się pozbyć eternitu z dachu - mówi Marian Sikorski z Bydgoszczy. - Czy jest możliwość dofinansowania takiej inwestycji? Tak.

Obowiązek usunięcia tego szkodliwego materiału leży na właścicielach nieruchomości. Mają na to czas do 2032 roku. Jednak po co czekać? W regionie pomocy na demontaż, zebranie, transport, unieszkodliwienie i zabezpieczenie takich odpadów udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

- W zeszłym roku projekt udał się - mówi Ryszard Borowski, wójt Konecka. - Osoby, które skorzystały z pomocy, zachęcają innych do wzięcia dofinansowania. Zainteresowanie nim rośnie. Złożyliśmy już wniosek do WFOŚiGW. Na deklaracje od mieszkańców czekamy do początku lutego. O takiej możliwości informowaliśmy ich szybciej.

- Zainteresowanie dofinansowaniem rośnie z roku na rok - dodaje Marzena Alińska z Urzędu Gminy w Osielsku. - W 2012 otrzymaliśmy 22 wnioski. Wszystkie zostały pozytywnie rozpatrzone. Wywieziono wówczas na składowisko w Małociechowie prawie 49 ton azbestu. Na ten rok mamy już 27 wniosków i bardzo wielu pytających. Zapisy przyjmowane są do 31 stycznia.

- W 2012 roku rozpatrzono 34 wnioski - wylicza Anna Woźna z bydgoskiego wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Usunięto ponad 86 ton odpadów azbestowych.

O pomoc mogą ubiegać się zarządcy obiektów użyteczności publicznej. Placówek oświatowych, choćby przedszkoli, szkół, bibliotek, ośrodków ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kultury itd należących do gminy, powiatu i urzędu marszałkowskiego. Ale nie tylko.

- Wnioski składać mogą też właściciele nieruchomości - osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty, a także spółdzielnie mieszkaniowe - wymienia Anna Strzelczyk__z biura prasowego Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Dotacja do obiektów wyniesie nie więcej niż 1000 zł do każdej tony unieszkodliwionych lub zabezpieczonych odpadów zawierających azbest. Wnioski należy składać w Bydgoszczy do 31 stycznia.

- Utylizacja z transportem to około 350 zł, a demontaż 800 zł za tonę (z utylizacją i przewiezieniem) - wylicza Dariusz Orzechowski, prezes Eco-Pol w Małociechowie (gm. Pruszcz Pomorski), zajmujący się likwidowaniem i składowaniem azbestu w regionie.

Szczegółów szukaj w urzędzie miasta lub gminy.

Zgodnie z niedawnym rozporządzeniem ministra środowiska, to marszałkowie województw są zobowiązani nadzorować usuwanie materiałów eternitowych. A dokładniej mają stworzyć cyfrowy rejestr odpadów zawierających azbest. Informacje dotyczące materiałów ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami mają dostarczać  wójtowie e-mailowo.

- W informacji muszą się znaleźć: miejscowość, w której występuje dany wyrób zawierający azbest, ulica, przy której znajduje się budynek pokryty eternitem - słyszymy w biurze ministra Marcina Korolca. - W miarę możliwości też numer domu, czy numer ewidencyjny działki.

Jak tłumaczą w resorcie, stworzenie cyfrowego rejestru ma pomóc w określeniu tego, ile jeszcze pieniędzy samorządy będą musiały przeznaczyć na usuwanie azbestu.

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie