Polski Ład miał wprowadzić limity płatności gotówką. Limity miały dotyczyć pojedynczej transakcji. I miały dotyczyć zarówno przedsiębiorców jak i konsumentów. Z pomysłu wprowadzenia limitów od 1 stycznia 2024 roku jednak się wycofano i nie zostanie on wprowadzony.
W czerwcu 2023 roku Sejm uchylił uchwałę ograniczającą płatność gotówką, dokonywaną przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r.
Zobacz również:Banknoty, które trzeba wymienić. Niektóre z nich mogą stracić wartość i ważność - zobacz listę!
Ile pieniędzy można trzymać w domu?
Wprowadzenie limitu płatności gotówką (które miały być wprowadzone) nie powodowały żadnych ograniczeń dotyczących posiadania przez nas gotówki. To ile chcemy trzymać pieniędzy w domu to jedynie nasza decyzja i możliwości finansowe. Warto jednak pamiętać, że trzymanie pieniędzy w domu wymaga odpowiednich zabezpieczeń.
Żadne przepisy nie regulują, ile gotówka można trzymać w domu.
Minusem trzymania pieniędzy w domu jest fakt, że one nie pracują i z czasem niestety tracą na wartości. Trzymanie pieniędzy w banku w ostatnich latach też niestety jest słabo oprocentowane.
Gotówka w domu to jednak wolność, anonimowość i dostęp do pieniędzy od razu, co może mieć duże znaczenie w sytuacjach awaryjnych, niespodziewanych.
Zalety trzymania pieniędzy w domu
Trzymanie pieniędzy w domu ma zdecydowanie więcej zalet. Zobaczcie w poniższej galerii dlaczego warto trzymać pieniądze w domu: