Eksperci finansowi są zgodni co do tego, że miliardy złotych, które trafiają z budżetu państwa do portfeli polskich rodzin w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus, pozytywnie wpływają na całą gospodarkę, głownie kreując dodatkowy popyt na towary i usługi, co pozwala rozwijać się firmom.
Badanie przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia w sierpniu br., którego celem było sprawdzenie na co rodziny wydają pieniądze z programu Rodzina 500 plus pokazało, że wspierają one także instytucje finansowe.
Z jednej strony mniej osób trafia do rejestru niesolidnych dłużników, bo może spłacić wcześniej zaciągnięte pożyczki bez kłopot i w terminie. Z drugiej zaś nowych klientów pozyskują banki i instytucje pożyczkowe; dzięki dodatkowym pieniądzom z programu Rodzina 500 plus poprawia się sytuacja finansowa gospodarstw domowych i rodziny, które do tej pory nie mogły liczyć na kredyt w banku z braku zdolności kredytowej teraz mogą śmiało ubiegać się o taki produkt finansowy, bo zdolność kredytową już mają.
Jak wynika z raportu z powyższego badania, dla 17 proc. rodzin pieniądze z programu Rodzina 500 plus posłużyły do zmniejszenia przeterminowanych i nieuregulowanych wcześniej płatności, a dla 12 proc. także na całkowite pozbycie się zaległych długów.
Potwierdzają to twarde liczby. Jak powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor posiłkując się danymi z Raportu InfoDług, przygotowywanego w oparciu o bazy BIG InfoMonitor oraz BIK, "wraz z uruchomieniem programu 500+ zmniejsza się odsetek niesolidnych dłużników z zaległościami na niższe kwoty, do 2 tys. zł, które stosunkowo najszybciej można zwrócić w efekcie korzystania z programu". I podaje liczby: "gdy na koniec marca 2016 r. odsetek osób z zaległościami zarówno kredytowymi w BIK jak i pozakredytowymi w BIG InfoMonitor wynosił 32,2 proc., na koniec czerwca 2017 r. było to 29,8 proc. Zmianę szczególnie widać w BIG InfoMonitor, gdzie na koniec I kw. 2016 r. zaległości do 2 000 zł, przeterminowane o min. 60 dni, miało 38,2 proc. wpisanych do rejestru, a po II kw. 2017 r. – 33,8 proc.".
Dzięki pieniądzom z programu Rodzina 500 plus nie pożyczają wcale lub unikają chwilówek
Wspomniane badanie pokazało ponadto, że aż 29 proc. rodzin dzięki pieniądzom z programu 500+ uniknęło pożyczania w banku, a 27 proc. uniknęło pożyczania w firmach pożyczkowych.
Z kolei 5 proc. rodzin otrzymujących pieniądze z programu Rodzina 500 plus mogło dopiero dzięki tym pieniądzom uzyskać kredyt w banku lub pożyczkę w innej instytucji; wcześniej im odmawiano, uzasadniając taką decyzję brakiem zdolności kredytowej.
Tyle samo osób - 5 proc. korzystających z programu Rodzina 500 plus, ujawniło w tym badaniu, że dzięki 500 plus mogły zaciągnąć wyższy kredyt lub pożyczkę - dzięki temu, że ich zdolność kredytowa wyraźnie wzrosła.
Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij
