https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze za niewykorzystany urlop w 2025 roku. Oto tegoroczne stawki po zmianach

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Ile wynosi ekwiwalent za urlop w 2025 roku? Sprawdźcie.
Ile wynosi ekwiwalent za urlop w 2025 roku? Sprawdźcie. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Niewykorzystany urlop przechodzi na kolejny rok i powinniśmy wykorzystać go do końca września. A co potem dzieje się z naszym wolnym? Czy możemy za niego dostać pieniądze? Sprawdzamy, kiedy wypłacany jest ekwiwalent za urlop i ile pieniędzy możemy dostać w 2025 roku. Mamy aktualne stawki.

Spis treści

Ekwiwalent za urlop wypłacany jest pracownikowi w sytuacji, kiedy pracodawca nie ma możliwości udzielić pracownikowi urlopu, czyli po zakończeniu współpracy. Mowa tu między innymi o zwolnieniu z pracy czy odejściu na emeryturę.

Przeczytaj: Urlopy w 2025 roku. Tyle dodatkowych dni wolnego przysługuje pracownikom w tym roku

Czym jest ekwiwalent?

Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego, w wymiarze:

  • 20 dni dla osób, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat

  • 26 dni dla osób, których staż pracy jest dłuższy niż 10 lat

Urlop pracownik powinien wykorzystać w danym roku kalendarzowym, jednak niewykorzystany przechodzi na kolejny rok i powinno się go wykorzystać do 30 września. Za niewykorzystany urlop pracownikom przysługują pieniądze, tzw. ekwiwalent. Jednak pracodawca może wypłacić takie świadczenie tylko w momencie zakończenia umowy o pracę. Pracownik nie może zrezygnować z urlopu w zamian za dodatkowe pieniądze.

Tyle można dostać za niewykorzystany urlop w 2025 roku

Wiele osób ma do wykorzystania jeszcze zeszłoroczny urlop. Sprawdźcie w galerii poniżej, ile pieniędzy można dostać za niewykorzystany urlop w 2025 roku:

Kto może dostać ekwiwalent w 2025 roku?

Ekwiwalent przysługuje pracownikom po zakończeniu stosunku pracy. Pieniądze za niewykorzystany dni wolne przysługują pracownikowi, który w okresie zatrudnienia nie wykorzystał wszystkich dni urlopu wypoczynkowego, do takich osób zaliczamy osoby zwolnione z pracy, osoby, które zrezygnowały z pracy, osoby, które przeszły na emeryturę, ale również osoby, które zmarły.

W przypadku, gdy pracownik zmarł ekwiwalent za urlop przyznawany jest spadkobiercom.

W przypadku rozwiązania umowy pracodawca często przyznaje pracownikowi niewykorzystany urlop w ramach okresu wypowiedzenia, w takiej sytuacji nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu.

Nie ma obowiązku wypłaty ekwiwalentu, jeśli pracownik i pracodawca dojdą do porozumienia w sprawie wykorzystania urlopu w czasie pozostawania zatrudnionego w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy zawartej z tym samym szefem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska