Zobacz wideo. Grudziądz z lotu ptaka
- Okoliczności w jakich został znaleziony mężczyzna wskazują na to, że śmierć nastąpiła w wyniku wychłodzenia organizmu - mówi Magdalena Chodyna, zastępca prokuratora rejonowego w Grudziądzu. - Czynności w tej sprawie są w toku.
Choć słupki w termometrach zaczynają lekko szybować w górę, to wciąż należy być czujnym na osoby, które z różnych przyczyn nie posiadają własnych mieszkań, a schronienia przed mrozem i śniegiem szukają jednak pod gołym niebem, koczując czy to w pustostanach czy „namiotach”. Z danych służb wynika, że bezdomnych żyjących poza schroniskiem jest na terenie naszego miasta kilkunastu. To ruchoma liczba, gdyż te osoby często się przemieszczają. Wśród nich są także kobiety.
- Bunkry w okolicach Cytadeli, tereny przylegające do dworca PKP czy PKS, park, pustostany oraz okolice marketów na Mieszka I, Kalinkowej ale także na klatkach schodowych - wylicza miejsca przebywania bezdomnych Bogumiła Leśniewicz ze Straży Miejskiej w Grudziądzu. I dodaje: - Nasze interwencje głównie polegają na tym, że zachęcamy tych ludzi do przewiezienia do ogrzewalni w schronisku. Często odmawiają takiej pomocy ze względu na to, że są nietrzeźwi...
W ostatnim czasie strażnicy miejscy mieli także dwie wspólne akcje z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie podczas których odwiedzili dziesięć miejsc przebywania bezdomnych. Zastali w nich cztery osoby, ale odmówiły wsparcia. Kolejna jest planowana na czwartek, 30 grudnia. Natomiast sami strażnicy od października podjęli 65 interwencji związanych z bezdomnymi.
Ciepły posiłek wydaje w południe schronisko przy ul. Parkowej
Pomoc bezdomni mogą uzyskać w ogrzewalni, która działa przy schronisku im. św. Brata Alberta przy ul. Parkowej i jest czynna całą dobę. - Ostatnio korzysta z niej około trzynastu osób - mówi Witold Buczkowski, kierownik. - Ponadto od grudnia rozpoczęliśmy wydawanie ciepłych posiłków o godz. 12.30. Nasi streetworkerzy również zaopatrzyli bezdomnych w kurtko-śpiwory.
W schronisku działała także noclegownia, ale ze względu na pandemię koronawirusa została ona przeznaczona jako miejsce kwarantanny której są poddawane nowe osoby, które są kierowane do schroniska.
Policja: "Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na ławkach, dworcach, w parkach"
W akcję na rzecz udzielania pomocy bezdomnym także włączają się policjanci z grudziądzkiej komendy. Także oni patrolują miejsca ich przebywania. - W przypadku, kiedy spotkamy gdzieś osobę bezdomną, która znajduje się w okolicznościach zagrażających jej życiu, powinniśmy powiadamiać służby powołane do niesienia pomocy w tym również policję - apeluje podkom. Robert Szablewski, oficer prasowy Komendy policji w Grudziądzu. - Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na ławkach, na dworcach czy w parkach. Tylko szybka reakcja i poinformowanie o tym odpowiednich służb przyczynić się może od uratowania komuś życia.
Zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych przyjmują:
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie,
- Komenda Miejska Policji oraz
- Straż Miejska w Grudziądzu
Natomiast pomocy udzielają:
- Koło Grudziądzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, przy ul. Parkowej
- Polski Komitet Pomocy Społecznej przy ul. Waryńskiego
- Grudziądzkie Centrum Caritas
.
W bunkrach, pustostanach. W smrodzie, śmieciach i zimnie... ...
