Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w regionie gimnazjalna klasa ratownicza

(my)
sxc.hu
W Bydgoszczy powstanie pierwsza w województwie klasa gimnazjalna o profilu ratowniczym. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

Klasa ratownicza to pomysł nauczycieli z Gimnazjum nr 24 im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

- Będzie prowadzona jako innowacja pedagogiczna - informuje Marek Dobucki, dyrektor szkoły. - To jedyne tego typu przedsięwzięcie w województwie. W kraju realizuje je zaledwie kilkanaście szkół, ale kładą one akcent wyłącznie na klasy mundurowe. Można więc powiedzieć, że jesteśmy pionierami.

Przez trzy lata edukacji gimnazjaliści wezmą udział w zajęciach przygotowanych we współpracy ze specjalistami z Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Kliniki Medycyny Ratunkowej CM UMK, Wydziału Zarządzania Kryzysowego bydgoskiego ratusza, Centrum Szkolenia Ratownictwa, WOPR, Centrali Szkoleń Antyterrorystycznych oraz z wojskowymi.

Żeby zajęcia mogły się odbywać, trzeba było zwiększyć liczbę godzin przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa".
- Liczba godzin zostanie zwiększona o dwie w tygodniu w całym cyklu nauczania - wraz z podziałem na dwie grupy. Obecnie uczniowie mają jedną godzinę "edukacji dla bezpieczeństwa" w całym cyklu kształcenia. Nasi wychowankowie zrealizują sześć godzin, czyli o pięć godzin więcej - tłumaczy Marek Dobucki.

Program szkolenia będzie zróżnicowany - ma zawierać wszystkie niezbędne umiejętności z zakresu bezpieczeństwa ogólnego i przygotowania na wypadek zagrożeń życia i zdrowia. Na zajęciach gimnazjaliści dowiedzą się m.in., jak postępować w przypadku powodzi, pożaru, wypadku drogowego, czy ataku terrorystycznego. Zdobędą wiedzę z zakresu: anatomii człowieka z elementami fizjologii i patologii, stanów zagrożenia życia, ratownictwa medycznego, medycznych zabiegów ratunkowych.

- Jeśli nawet po ukończeniu gimnazjum nie będą się dalej kształcić w tym kierunku, to pozostaną im umiejętności, które są bardzo ważne w życiu codziennym. Często jest tak, że jeśli dojdzie do wypadku, nawet w centrum miasta, to wokół zbiera się wianuszek obserwatorów. Niewielu wśród nich jest ludzi, którzy potrafią pomóc ofierze wypadku - mówi dyrektor bydgoskiego gimnazjum.

Uczniowie będą mieli też wymierne, skutkujące w przyszłości, korzyści. Mogą się ubiegać o szereg uprawnień. Jak się dowiedzieliśmy, mogą otrzymać m.in. patenty WOPR, ukończyć kurs BLS/AED Europejskiej Rady Resuscytacji. Ponadto szkoła oferuje im rozszerzony kurs nauki pływania. Będą mogli też uczestniczyć w szeregu konkursów i turniejów, brać udział w działaniach charytatywnych jako wolontariusze.

Zajęcia będzie prowadzić Barbara Boniek, autorka programów "ABC pierwszej pomocy", "Zabezpieczenie miejsca zdarzenia i postępowanie w urazach komunikacyjnych", a także materiałów dydaktycznych promujących numer 112 oraz bezpieczne zachowania. Barbara Boniek jest też koordynatorem międzynarodowego programu "Serce na start" i współautorką oraz autorką obudowy dydaktycznej podręcznika "Edukacja dla bezpieczeństwa - Ciekawi świata". Prowadzi też szkolenia pierwszej pomocy i organizuje ogólnopolski konkurs "Ratujemy życie" oraz konferencjię "Edukacja dla bezpieczeństwa".

W klasie jest jeszcze pięć wolnych miejsc. Liczy się kolejność zgłoszeń. Gimnazjum nr 24 mieści się przy ul. Kościuszki 37a, tel. 52 321 00 88.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska