Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwszą wystawę stałą w Młynach Rothera będziemy zwiedzać od września 2022 roku

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Od września 2022 roku bydgoszczanie i turyści będą w Młynach Rothera mogli zwiedzać pierwszą wystawę stałą, która znajdować się będzie w Spichrzu Zbożowym
Od września 2022 roku bydgoszczanie i turyści będą w Młynach Rothera mogli zwiedzać pierwszą wystawę stałą, która znajdować się będzie w Spichrzu Zbożowym Arkadiusz Wojtasiewicz
W dostępnym od września 2022 roku Spichrzu Zbożowym Młynów Rothera mieszkańcy i turyści zwiedzać będą mogli pierwszą stałą wystawę pt. „Węzły”. Interaktywna ekspozycja będzie prezentować rozwój Bydgoszczy (od połowy XIX w. do współczesności) jako miasta nierozerwalnie związanego z rzeką. Wystawę zaprojektuje i wykonana spółka TRIAS AVI, z którą Miasto Bydgoszcz podpisało już umowę. Koszt tego zdania to 4 miliony zł.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Inwestor, czyli Miasto Bydgoszcz oraz przedstawiciele firmy TRIAS AVI, która zaprojektuje i wykona pierwszą stałą wystawę we wnętrzach Młynów Rothera po raz pierwszy spotkali się na początku stycznia, by omówić szczegóły. Natomiast w miniony piątek, 21.01.2022 r., Urząd Miasta Bydgoszczy podpisał umowę na zaprojektowanie i wyposażenie wystawy za 4 mln zł.

Polecamy także

- Nowa ekspozycja w Młynach Rothera będzie opowiadała o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek. Zwiedzający wystawę stałą dowiedzą się, m.in., jak ważne dla rozwoju tego miasta są infrastruktura i szlaki wodne. Zgodnie z panującymi obecnie trendami, oprócz wspomnianej narracji, wystawa będzie zachęcała do interakcji i samodzielnego eksperymentowania. Jako bydgoszczanin mogę potwierdzić, że płynąca przez miasto Brda, pobliska Wisła i Kanał Bydgoski miały i mają ogromny wpływ na budowanie wspólnoty i tożsamości mieszkańców. Bezdyskusyjnie, zarówno w przeszłości, jak i dziś, woda także determinuje charakter i kierunek rozwoju miasta - wyjaśnia Dawid Polasik, dyrektor handlowy TRIAS AVI.

Spółka TRIAS AVI ma doświadczenie wyposażaniu instytucji kultury takich jak, np. Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Schindlera czy Rynek Podziemny w Krakowie. Co ciekawe, ostatnio zrealizowane przez firmę projekty też miały bezpośredni związek z wodą, jak np. nowoczesne Epi-Centrum Nauki w Białymstoku czy powstające obecnie Morskie Centrum Nauki w Szczecinie i Fabryka Wody w Szczecinie.

Przygotowania do bydgoskiej wystawy w Młynach Rothera to setki archiwaliów i relacje byłych pracowników dawnych zakładów zbożowych

A wracając do wystawy w bydgoskich Młynach Rothera, nad gromadzeniem materiałów na wystawę od wielu miesięcy pracują już pracownicy Młynów, współpracując m.in. z instytucjami, jak: Archiwum Państwowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Polska Agencja Prasowa, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Bydgoska Kronika Filmowa czy UKW.

- Za nami poszukiwania, z których wyłoniliśmy do pokazania na wystawie ok. 400 archiwalnych materiałów - informuje Patrycja Jankowska, koordynatorka prac nad wystawą z ramienia Młynów Rothera, podkreślając, że oprócz bogatych zasobów wymienionych instytucji, równie cenne są materiały pozyskane od lokalnych prywatnych kolekcjonerów.

- Przy okazji prac nad wystawą nawiązaliśmy też relacje z wieloma świadkami historii, m.in. byłymi pracownikami Polskich Zakładów Zbożowych, które mieściły się w Młynach do lat 90. Przez ostatni rok zgromadziliśmy ogromne ilości materiałów, informacji, wspomnień - mówi Patrycja Jankowska.

Dla bydgoszczan przesłanie z Kapsztadu

Jak zapowiada Park Kultury, na piętrze wystawy zmierzymy się z wyzwaniami przyszłości. Jak Bydgoszcz może dalej rozwijać swój potencjał miasta nad wodą? Czy kryzys klimatyczny nam w tym przeszkodzi? Co, jeśli wody nam zabraknie? Jak radzą sobie z tym problemem inne miasta?

– Co ciekawe, nawiązaliśmy kontakt z Kapsztadem, z którym łączy nas położenie na 18. południku. To miasto wyszło już parę lat temu z poważnych tarapatów związanych z niedoborem wody. Na wystawie pojawi się filmowe przesłanie, nagrane specjalnie dla nas przez Premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej – dodaje Patrycja Jankowska.

Wystawa stała „Węzły” nie będzie jedyną atrakcją planowaną w Spichrzu Zbożowym. Niedawno Młyny Rothera ogłosiły konkurs na prowadzenie restauracji w tej części obiektu. O czym więcej pisaliśmy TUTAJ

Polecamy także

Przypomnijmy, Młyny Rothera oddano do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Na obiekt składa się kilka budynków: trzy największe, czyli centralnie położony Młyn i odchodzące od niego Spichrz Mączny i Spichrz Zbożowy, a także dawna kotłownia i łazienki oraz taras z fontanną. Trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz.

W formule tymczasowej odbywają się już w Młynach Rothera wystawy, koncerty, warsztaty. Działa także punkt informacyjny, tzw. Zaczyn, a w weekendy można się rozgrzać przy aromatycznej kawie w mobilnej kawiarence, prowadzonej przez bydgoski lokal Parzymy Tutaj oraz podziwiać miasto z punktu widokowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszą wystawę stałą w Młynach Rothera będziemy zwiedzać od września 2022 roku - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska