Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze łopaty przy budowie ulicy Grunwaldzkiej wbite będą w wakacje

Mateusz Mazur
Mateusz Mazur
Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej ma zakończyć się w 2018 roku i pochłonąć około 140 milionów złotych.
Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej ma zakończyć się w 2018 roku i pochłonąć około 140 milionów złotych. Tomek Czachorowski
Drogowcy przedstawili już wstępny harmonogram prac. A mieszkańcy pytają jak będzie wyglądać wyburzanie nieruchomości, które znajdują się na terenie inwestycji.

Przypomnijmy, że drogowcy zaplanowali, aby poszerzyć jezdnię ulicy Grunwaldzkiej do dwóch pasów ruchu na odcinku od Węzła Zachodniego aż do granic miasta, łącząc tym samym bydgoską arterię z trasą ekspresową S5. Dodatkowo pomiędzy ulicamiSkośną a Flisacką utworzony ma zostać bus-pas, specjalnie na potrzeby komunikacji miejskiej. W ten sposób zdecydowanie szybciej miałaby się odbywać podróż z Osowej Góry do centrum miasta.

Wśród mieszkańców panuje natomiast niepokój, bo wielu z nich cały czas dopytuje jak będzie wyglądać proces wyburzania nieruchomości, które znajdują się na terenie przyszłej inwestycji. Stąd też wczoraj w Zespole Szkół nr 16 mieszkańcy Czyżkówka spotkali się z wiceprezydentem Bydgoszczy, Mirosławem Kozłowiczem, a także z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz urzędnikami, by ci rozwiali ich wszelkie wątpliwości.

Miejscy urzędnicy przypominali, że stawki, które będą przysługiwać mieszkańcom w ramach odszkodowań ustali nowy wojewoda, a wypłacić będzie je musiało miasto. Ponadto mówili, że przebudowa ulicy Grunwaldzkiej to nie pierwsza inwestycja prowadzona w naszym mieście na tego typu zasadach.

Natomiast drogowcy przedstawili wstępny zarys harmonogramu prac. Na przełomie grudnia i stycznia ma zostać złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Przetarg będzie ogłoszony w marcu, a pierwsze wbicie łopaty planowane jest na lipiec lub sierpień 2016 roku. - Wiemy, że będzie spora konkurencja, bo firmy już pukają do naszych drzwi i dopytują o konkretne daty - mówi Maciej Gust, zastępca dyrektora ZDMiKP ds. inwestycji drogowych.

Wiadomo także, że cała inwestycja podzielona będzie na trzy etapy i zostanie przeprowadzona w dość nietypowy sposób. Najpierw wykonawca będzie musiał zająć się odcinkiem od granic miasta do ulicy Kolbego. Ta część ma potrwać około roku. Później zmodernizowana zostanie część od Koronowskiej do Filtrowej, a dopiero na końcu odcinek leśny. Dlaczego? - W środku musi zostać wybudowana kanalizacja deszczowa, która na końcu zostanie podpięta do już istniejącej - wyjaśnia Maciej Gust.

Ekspert: 30 do 40 dolarów za baryłkę to poziom, do którego przyjdzie się nam przyzwyczaić, wideo: TVN Biznes i Świat/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska