Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy egzamin ósmych klas. Królował Mały Książę

Sandra Szymańska
Uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Dużej Cerkwicy przed egzaminem z części humanistycznej
Uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Dużej Cerkwicy przed egzaminem z części humanistycznej Sandra Szymańska
Wczoraj (15 kwietnia) 400 uczniów klas ósmych przystąpiło do egzaminu kończącego naukę w szkole podstawowej. Część humanistyczna poszła im sprawnie. Dziś matematyka, a jutro język obcy.

W poniedziałek do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 400 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w powiecie sępoleńskim: najwięcej, bo 148 w gminie Sępólno Kr., 131 w gminie Więcbork, w gminie Kamień Kr. 71, a 50 w gminie Sośno.

Odwiedziliśmy niewielką szkołę w Dużej Cerkwicy (gm. Kamień Kr.), w której klasę ósmą kończy 15 uczniów. Po chłopcach nie było widać, że się denerwują, jednak ich koleżanki podeszły do sprawy poważnie. - W weekend wszystko sobie powtarzałyśmy. Oby nie było trudnej lektury - obawiały się Julia, Zuzia, Oliwia i Kornelia, które mają ambitne plany na przyszłość. Oliwię ciągnie do architektury krajobrazu, więc zastanawia się nad Technikum Leśnym w Tucholi.

Gdy uczniowie wyszli z sali, okazało się, że nie było czego się bać. - Było do wyboru opowiadanie dotyczące „Małego Księcia“ Antoine‘a de Saint-Exupery‘ego i rozprawka na temat tego, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem. Oba tematy wydawały się łatwe, ale wybrałam opowiadanie - relacjonowała Sara Thiede. Ich polonistka przyznała, że uczniowie na pewno dobrze sobie poradzili.Ósmoklasiści poznają wyniki egzaminów w połowie cz­erwca.

Oba tematy były łatwe. Zdecydowałam się na opowiadanie dotyczące „Małego Księcia“ -
Sara Thiede, uczennica 8 klasy

Obraźliwe SMS-y

Dyrektorzy szkół przyznają, że robią wszystko, by strajk nauczycieli nie zakłócił przebiegu egzaminów. Na następne dni komisje mają być również kompletne. - Ich obsadzanie odbywa się z dnia na dzień - przyznaje dyrektorka Biura Obsługi Ośw­iaty Samorządowej w Wi­ęc­borku, Danuta Zaw­idzka.

W Kamieniu Kr. żadna szkoła nie zrezygnowała ze strajku, ale atmosfera staje się coraz gorsza. Pojawiają się nawet obraźliwe komentarze ze strony rodziców - Nastroje są coraz gorsze. Społeczeństwo źle odbiera strajk. Niektórzy nauczyciele przestają sobie z tym radzić. Na dodatek rodzice zaczynają wysyłać obraźliwe SMS-y z pretensjami do nauczycieli. Nauczyciele nie odpowiadają na nie, ale jest im zwyczajnie przykro - informuje Urszula Brycka, dyrektorka Miejsko-Gminnego Zespołu Usług Oświatowych w Kamieniu Krajeńskim.Nauczyciele nadal rozgoryczeni są tym, że ze strony rządowej nie widać chęci porozumienia.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska