- Na chwilę obecną złożyliśmy dwa wnioski do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o utworzenie uczelni i kierunku studiów - mówi prezes WZU, Piotr Tefelski.
Kształcenie ma odbywać się na dwóch kierunkach: mechatronika stosowana oraz automatyka i sterowanie maszyn. Mają to być studia 3,5 letnie inżynierskie. W sumie na początek dla ok. 50 studentów.
Grudziądzka spółka potrzebuje dobrze wyszkolonych specjalistów, m.in. dlatego, że będzie realizować część amerykańskiego offsetu towarzyszącego zakupieniu przez Polskę systemu rakiet Patriot, a także inwestuje w rozwój nowoczesnych technologii. - Wymaga to stałego podnoszenia kwalifikacji załogi i zasilania kadrami z najwyższymi umiejętnościami - wyjaśnia prezes Tefelski. I kontynuuje: - Stąd uzasadnienie dla utworzenia przy WZU, przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej publicznej uczelni zawodowej o profilu technicznym przygotowującej inżynierów, elektroników, informatyków, programistów dla przemysłu, w tym obronnego nie tylko z Grudziądza, ale całego kraju.
Studia we współpracy z renomowaną uczelnią amerykańską
Co ważne, atutem uczelni techniczno-wojskowej przy WZU ma być nauka języka angielskiego przez cały okres trwania studiów. - Praktyczne zdobywanie wiedzy w tym języku umożliwi współpraca WZU z renomowanymi firmami światowymi z branży zbrojeniowej, a także z amerykańską uczelnią - University of Alabama w Huntsville - już zachęca Piotr Tefelski, prezes WZU Grudziądz.
W opinii władz spółki, utworzenie państwowej uczelni wyższej jest uzasadnione potrzebami gospodarczymi, społecznymi jak i tradycjami historycznymi, gdyż jak przypomina prezes Tefelski w latach 1925 - 1927 na terenie obecnie zajmowanym przez WZU, siedzibę miała prestiżowa Oficerska Szkoła Lotnicza "Szkoła Orląt".
Nad projektem pracują już od półtora roku
Dodajmy, że o projekcie uruchomienia studiów przy WZU poinformowały w październiku 2019 roku władze spółki oraz ówczesna wiceminister edukacji, Iwona Michałek z "Porozumienia" Jarosława Gowina. Wówczas ubiegająca się o mandat posłanki w jesiennych wyborach parlamentarnych. Podczas tej konferencji jako planową datę uruchomienia studiów wojskowo-technicznych podawano: październik 2020.
- Grudziądz zasługuje na wyższą uczelnię, gdyż jest ważnym miastem w naszym województwie. Politechniki nie ma żadnej w naszym regionie i jej nie stworzymy od razu, ale uczelnię techniczną owszem. I to właśnie w Grudziądzu - zapowiadała w październiku 2019 Iwona Michałek.
WIDEO: W Grudziądzu ma powstać wyższa szkoła zawodowa:
Wówczas także informowano o tym, że uzyskano również zgodę na dalsze procedowanie utworzenia tej uczelni od Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka.
Dodajmy, że w tym roku WZU obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia.
Drzwi otwarte W Z U w Grudziądzu. Były tłumy mieszkańców
