...który działa w Centrum Kultury "Zamek" w Nowem. Od tamtej pory przez zespół przewinęło się ponad stu młodych aktorów, którzy zdobyli i zdobywają najważniejsze nagrody w lalkarskiego świata.
Był koniec 1992 roku. Stefan Gełdon, instruktor zorganizował pierwszy nabór małych aktorów do zespołu teatralnego. I już 25 marca 1993 roku wystawili pierwszą sztukę - "Czerwony Kapturek". Rok później młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl na Ogólnopolskich Spotkaniach Lalkarzy w Puławach, gdzie został bardzo dobrze przyjęty i oceniony.
Wystawili prawie 40 sztuk
Pierwsi aktorzy to dziś już dorośli ludzie. Od tamtej pory skład teatru zmieniał się kilkukrotnie. Przewinęło się przez niego ponad sto osób. Przez 14 lat w murach nowskiego zamku wystawili prawie 40 sztuk. Wiele z nich było wznawianych i wystawianych w innych technikach - cienia czy fluorescencji.
Zespół na swoim koncie ma mnóstwo nagród. Siedem razy gościł w Puławach. Zawiązał też wiele przyjaźni. Szczególnie z teatrem ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu.
Najnowszy pomysł pana Gełdona to Przegląd Domowych Teatrów Lalek. Pierwsza jego edycja przypadła na tegoroczne ferie zimowe.
Zgarnęli nagrody w Sępolnie
Teraz, w ramach Teatru Lalek i Cieni "Baśniowy Świat", działają dwa zespoły: Scena Młodzieżowa i Dziecięce Studio Teatralne. Oba wystartowały kilka dni temu w XIII Wojewódzkich Konfrontacjach Teatrów Lalkowych "Pacynka" w Sępolnie Kra-jeńskim. Pierwszy zaprezentował "Gęgorka", drugi - "Rysownika". Na dziesięć nagród dla aktorów, sześć trafiło do Nowego. Otrzymali je: Magdalena Kekenmeister, Natalia Kekenmeister, Marta Rogowska, Justyna Krupa, Adrian Ziółkowski i Natalia Reszke. Studio wyróżnione zostało Nagrodą Dnia, a "Baśniowy Świat" zdobyło Grand Prix Konfrontacji.
Fot. Nadesłane