Sobotnia historia bobra, który zamiast tamować rzekę zatamował ruch na ulicy Mickiewicza, mocno zaciekawiła naszych czytelników. Zwierzakiem profesjonalnie zajęli się strażacy i pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Bóbr wędrownik szybko wrócił do swojego naturalnego środowiska.
PIERWSZE INFORMACJE O ZDARZENIU: Pionki. Agresywny bóbr zatamował ruch, interweniowała policja
Pionki. Agresywny bóbr na ulicy Kozienickiej. Zatamował ruch...
Profesjonalna interwencja strażaków sprawiła, że bóbr znaleziony w okolicach ulicy Mickiewicza w dobrym zdrowiu został usunięty z jezdni i umieszczony w plastikowym pudle. Jego losem szybko zainteresowały się służby Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Dzięki współpracy obu służb mundurowych zwierzę zostało przetransportowane w głąb ostępów leśnych, w bezpieczne miejsce z dala od siedzib ludzkich.
- Zwykle bobry żerują w pasie około 20 metrów od cieku wodnego, ale podczas nocnych aktywności ruszają na badanie sąsiednich terenów. W ciągu nocy potrafią przepłynąć dystans nawet i 20 kilometrów – mówi Beata Waluś z Kozienickiego Parku Krajobrazowego. - Wiosną, kiedy rodzą się młode bobry, osobniki trzyletnie stopniowo rozluźniają kontakt z rodziną i ruszają w podróż – często na znaczne odległości – w poszukiwaniu dogodnych terenów i potencjalnych partnerów życiowych. Być może zagubiony osobnik rozglądał się właśnie za nowym terytorium - dodaje.
Bobry to bardzo interesujące i pożyteczne zwierzęta mimo, że ich działalność w środowisku przyrodniczym często stoi w sprzeczności z interesami człowieka. Aktywność bobrów prowadzi do renaturyzacji sztucznie uregulowanych cieków wodnych oraz do zwiększania różnorodności przyrodniczej w całym zespole ekosystemów. Tworzone przez bobry zbiorniki wodne sprzyjają rozwojowi planktonu roślinnego i zwierzęcego. Nagromadzenie materii organicznej oraz spowolnienie przepływu wód sprzyjają pomnażaniu bezkręgowców wodnych, takich jak jętki, chruściki czy muchówki. Te z kolei stanowią pożywienie dla różnorodnych ryb, płazów, gadów i ptaków. Obfitość ryb sprawia, że środowisko życia bobra jest bardzo chętnie zasiedlane i odwiedzane przez wydrę, norkę, czaplę siwą, bociana czarnego i inne rybożerne gatunki zwierząt. Obecność wysepek, martwych drzew i innych naturalnie powstałych schronień, tworzy korzystne warunki gniazdowania dla wielu gatunków ptaków. Rozlewiska są chętnie odwiedzane przez łosie, jelenie i dziki. Trudno dostępne ekosystemy stawów bobrowych zapewniają osłonę i pokarm licznym populacjom drobnych ssaków.
Szturm na Berlin. Rekonstrukcja w Moskwie