Kto: Piotr Jarecki
Mieszka: Fordon - Bydgoszcz.
Hobby: muzyka, ekologia, grafika komputerowa.
Ulubiona okolica: Dolina Dolnej Wisły.
Ostatnio przeczytana książka: "Autobiografia Stalina", czyta też sporo o zdrowym odżywianiu.
Osiem lat temu, gdy zdrowe jedzenie nie było jeszcze modne, w mieście istniały tylko dwa sklepy z żywnością ekologiczną. Pan Piotr założył trzeci, w Fordonie. Pomysł narodził się... naturalnie. Okazało się, że dziecko pana Piotra jest alergikiem. Córka nie wszystko mogła jeść. Tolerowała natomiast naturalne produkty. Wtedy zdobycie wyrobów ekologicznych graniczyło z cudem. Jarecki postanowił, że taki sklep otworzy. Jak zaplanował, tak zrobił. Wreszcie nie musiał szukać po całej Bydgoszczy odpowiednich dla córki produktów.
Klienci zaopatrzą się tutaj m.in. w produkty bez cukru, bez laktozy, bezglutenowe. Wyroby specjalne dla dzieci także pod tym adresem można znaleźć.
- Prowadzimy też gospodarstwo ekologiczne, w którym produkujemy między innymi sery zagrodowe - kontynuuje.
Nie tylko tym zajmuje się Jarecki. Jest grafikiem komputerowym, muzykiem oraz organizatorem Frymarku Bydgoskiego, czyli jarmarku regionalnej żywności i rękodzieła. To - jak sami siebie nazywają miłośnicy produktów regionalnych - impreza dla wszystkich jedzeniomaniaków i fanów zdrowego stylu życia. Pomysł stworzenia takiej imprezy chodził za Jareckim miesiącami. Aż wreszcie się udało. Skrzyknął się z Kasią Fik ze Świata Bab i ruszyli.
Podobne inicjatywy są prowadzone choćby w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku czy Toruniu. U nas to również wydarzenie cykliczne.
Pan Piotr jest rodowitym bydgoszczaninem. Podoba mu się to miasto, bo zmienia się. - I to na plus - zaznacza.
Ulubione miejsca w okolicy? - Na pewno Dolina Dolnej Wisły - odpowiada Jarecki. Jest tutaj i czuje, że żyje. Rwąca rzeka, dużo zieleni, świeże powietrze, piękne krajobrazy. Nie tylko dlatego kocha ten rejon.
Wyszogród w Fordonie to kolejne miejsce. - Kolebka naszego miasta - dodaje Jarecki.
Legenda głosi, że Wyszogrodzie zatrzymał się Święty Wojciech, który podążął z misją chrystianizacyjną do Prusów. Był 997 rok.
Historycy natomiast twierdzą, że Wyszogród został zbudowany w XI wieku przez Pomorzan. Miał pełnić funkcję ośrodka lokalnej administracji.
Inne miejsce, które go w Bydgoszczy zachwyca, to Śródmieście. - Zwłaszcza Stary Rynek i Wyspa Młyńska - uważa pan Piotr. - W ciągu ostatnich lat zmieniły się nie do poznania, zwłaszcza ta druga.
Wymienia też fordońską Synagogę. Ta ma piękną historię, ale jej budynek potrzebuje doinwestowania.
