Grudziądz:Błogosławiona Juta w konkursie Caritas
- Błogosławiona Juta zainspirowała mnie swoją dobrocią i chęcią
niesienia pomocy cierpiącym - mówi Weronika Dziok z VI c SP nr 21. Uczennica narysowała ołówkiem postać kobiety ocierającej rany trędowatym. Jej praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii plastyka.
Zarazili uczniów dobrocią Juty z Chełmży
- Chcieliśmy, zachęcić uczniów, by bliżej poznali osobę błogosławionej Juty, która pochylała się nad biedą i nędzą bliźnich - mówi Anna Ciećko, nauczycielka religii z Zespołu Szkół
Ogólnokształcących nr 5. - Poza tym, to postać związana z naszym regionem, z Chełmżą.
Ciekawa postać dla młodzieży
Czy błogosławiona Juta, która żyła w średniowieczu może zainteresować dzisiejszego, młodego człowieka?
- Oczywiście, że tak! - przekonuje Weronika Dziok z VI c Szkoły Podstawowej nr 21.- Ona uczy nas szacunku do bliźniego, a głównie do biednych i schorowanych ludzi.
Opinię uczennicy podziela także ks. Marek Borzyszkowski, dyrektor Caritasu w Grudziądzu, współorganizator konkursu. - To, że nie pozostawała obojętna na krzywdę i cierpienie innych jest z pewnością inspiracją zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
Laureaci konkursu
Wśród laureatów kategorii plastycznej znaleźli się też: Łukasz Bednarczyk z Gim 5, Karolina Jakubowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łasinie, Angelika Kocik z Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych oraz Wojciech Średniawa z ZSO w Unisławiu.
Miejsca na podium w kategorii prace literackie zajęli: Tomasz Pawlicki z SP nr 5, Artur Szwaba z SP w
Płużnicy, Paulina Olejnik z Gim w Ryńsku, Weronika Bartos z Gim 7, Oliwia Dzwonkowska z Gim 5, Daria Dorau, Katarzyna Suchomska i Michalina Paszkowska (wszystkie z ZSG-H).
Najlepszymi pracami multimedialnymi "błysnęli" Sebastian Żyła i Paulina Górska (oboje z Gim 6) oraz
Piotr Jurek z Gim w Wałdowie Szlacheckim.
Ich "dzieła" można podziwiać w grudziądzkim muzeum do połowy listopada.