Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2018 rok. 30.04 do północy. Nie ma kar za spóźnienia

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Dariusz Bloch
Dziś ostatni dzień na rozliczenie się z fiskusem za 2018 r. Bardzo dużą popularnością cieszy się „Twój e-PIT”, gdzie zeznania złożyli za podatników urzędnicy skarbówki.

Jak zalogować się do systemu „Twój e-PIT”, by sprawdzić swoje zeznanie?

- Wchodzimy na stronę www.podatki.gov.pl i klikamy w „Zobacz swój e-PIT” - odpowiadają urzędnicy z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Podajemy PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu wskazaną w PIT za rok 2017, jedną z kwot przychodu za 2018 rok oraz nadpłatę/podatku z deklaracji za 2017 r. Wtedy system pokaże nam nasz PIT.

W sytuacji, gdy nie zalogujemy się do tego systemu, bo nie jest to obowiązkowe, albo wejdziemy i zaakceptujemy, co w nim zobaczymy, dostaniemy po staremu np. ulgę na dziecko lub wesprzemy identyczną, jak rok wcześniej, organizację pożytku publicznego.

Można złożyć korektę

Oczywiście, przygotowany formularz można zweryfikować, jeżeli np. w tym roku chcemy komu innemu przekazać 1%. Podobnie będzie w przypadku ulgi rehabilitacyjnej (kwoty wydatków mogły ulec zmianie) czy dla honorowych krwiodawców (mogliśmy oddać więcej lub mniej krwi). Można również wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszonego w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty.

Polecamy także: PIT za 2018 rok. Jak go rozliczyć? Możesz na to machnąć ręką!

Przy korzystaniu z usługi Twój e-PIT zwrot przyjdzie w maksymalnie 45 dni (licząc od dnia wysłania zeznania). Jeśli deklaracja zostanie wysłane w tradycyjny sposób, zwrot nadpłaconego podatku przyjdzie w terminie maksymalnie 90 dni. Bo, jeżeli podatnicy nie skorzystali z zaproponowanej formy e-rozliczenia, nadal można składać do urzędu skarbowego formularze papierowe lub elektroniczne.

W ramach usługi Twój e-PIT podatnik ma możliwość złożenia korekty zeznania PIT-37 i PIT-38 - bez względu na to, czy składając je skorzystał z usługi „Twój e-PIT”, czy złożył je w innej formie - elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo.

Papierowy PIT ma pierwszeństwo przed tym z systemu e-PIT. Jeśli więc wypełnimy zeznanie w systemie, a później wyślemy takie samo lub inne w tradycyjny sposób, urząd skarbowy anuluje rozliczenie elektroniczne i uwzględni tylko papierowe.

Zaakceptowane z automatu

Efektem wprowadzonych zmian jest także brak kar za spóźnienia w składaniu PIT-ów. Wszelkie poprawki musimy nanieść do 30 kwietnia. Wtedy formularze zostaną automatycznie zaakceptowane i złożone. Tak stanie się również wówczas, gdy nie wprowadzimy żadnych zmian.

Polecamy także: Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? [najważniejsze pytania i odpowiedzi - relacja z dyżuru]

Według szacunków Ministerstwa Finansów, nowe rozwiązanie oznacza, że prawie 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z ulg i odliczeń, nie musi nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły.

Tymczasem organizacje pożytku publicznego obawiają się, że znaleźli się podatnicy, którzy nie zechcieli korygować zeznań, i przez to zmaleją wpływy z 1 proc.

- Niestety, można spodziewać się, że niektórzy rzeczywiście machnęli ręką - uważa Anna Grajpel-Dybowska z Fundacji „Światło” w Toruniu. - Jednak wierzymy, że darczyńcy są obywatelami pomagającymi świadomie i konsekwentnie. Najczęściej tym, których znają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska