https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plac Wolności we Włocławku do przebudowy. Powstanie parking podziemny?

(goz)
Grupa studentów z Poznania poznała centrum miasta podczas spaceru.
Grupa studentów z Poznania poznała centrum miasta podczas spaceru. Wojciech Alabrudziński
Reprezentacyjny plac Włocławka szykowany jest do przebudowy. Koncepcję zagospodarowania przygotują studenci architektury Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Borowskiego.

Władze miasta przymierzały się do przebudowy placu Wolności jeszcze w poprzedniej kadencji. Planowano wówczas m.in. budowę przejścia podziemnego. Na tę inwestycję jednak nie zgodziła się ówczesna rada miasta.

Plac Wolności pozostał niezmieniony. Ale ekipa prezydenta Andrzeja Pałuckiego jest zdeterminowana i koncepcję przebudowy placu wpisała do projektów zaplanowanych do zrealizowania do roku 2020.

- Chodzi nie tylko o lepsze skomunikowanie tej części miasta, ale i stworzenie zaplecza dla wypoczynku mieszkańców - mówi prezydent Andrzej Pałucki. I dodaje: - Liczę na to, że wprowadzenie nowych funkcji, związanych chociażby z wypoczynkiem, wpłynie na rozwój usług i handlu w tym rejonie Włocławka.

Przeczyta również: Remonty ulic we Włocławku idą pełną parą

Jak może zmienić się plac Wolności? W grę wchodzi budowa parkingu podziemnego. Ale to zadanie mogłoby być zrealizowane wspólnie z partnerem prywatnym. Brana pod uwagę jest też zmiana układu komunikacyjnego. Na razie bowiem plac przypomina wielkie rondo. A władze miasta chcą, żeby było to nowoczesne miejsce, ale podobne do placu Grodzkiego. Na razie ratusz nawiązał współpracę z Politechniką Poznańską. I to studenci architektury pod kierunkiem prof. Krzysztofa Borowskiego przygotują koncepcję zagospodarowania placu Wolności. Dlaczego studenci? - Bo mają świeże spojrzenie, nie są obarczeni rutyną - mówi prezydent Pałucki.

Wczoraj poznańscy żacy z prof. Borowskim byli we Włocławku. Co sądzą o placu Wolności? - Jedno wielkie rondo - mówi Sylwia Brzoska. - Nie jest to przytulne miejsce. Za dużo tu samochodów. Wojciech Halamski też nie ma dobrego zdania: - To powinien być reprezentacyjny plac miasta, a nie jest. Największym problemem tego miejsca jest duży ruch samochodowy.

Tomasz Gauza dostrzega jednak urodę placu. - To miejsce ma duży potencjał - mówi. - Podoba mi się zwłaszcza otwarcie placu poprzez deptak na Wisłę. Wyłączenie całkowicie ruchu samochodów pewnie będzie trudne. Ale uważam, że da się odizolować ruch samochodów i stworzyć na tym placu prywatne wnętrze.

Prof. Krzysztof Borowski zastrzega, że zanim przedstawiona zostanie koncepcja zagospodarowania, prowadzone będą interdyscyplinarne badania dotyczące m.in. historii placu, infrastruktury, potrzeb mieszkańców. Ale podkreśla: - Plac Wolności zasługuje na to, żeby stał się salonem miasta.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość1

Studenci przygotują KONCEPCJE . Patrząc na Stary Rynek to miejscowi architekci mają za dużo betonu w głowie. 

p
pol

CZY CENTRUM WŁOCŁAWKA DAWNEJ STOLICY KUJAW MA VYĆ SMOGIEM SPALINOWYM?
CZY NIE LEPIEJ WYBURZYC OKOLICZNE OBIEKTY I PODUDOWAĆ CENTRUM HANDLOWO KULTURALNO USŁUGOWE W PIĘTROWYM PARKINGIEM ZACZYNAJĆE SIĘNA PLACU WOLNOŚĆI A PODĄŻAJĄCE DO WISŁY 3 MAJ?????CZY SĄ TU ARCHITEKCI PRZYSZŁOŚCI W TYM MIEŚCIE???? MYŚLMY O NASTĘPNYCH POKOLENIACH TEŻ

G
Gość

Koncepcję zagospodarowania reprezentacyjnego placu miasta, które ma prawie 120 tysięcy mieszkańców będą przygotowywać studenci? To żart jest jakiś?

K
Karol

Proponuję, żeby tak jak dawniej, autobusy na Zazamcze odjeżdżały z jednego przystanku.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska